TITLE

DESCRIPTION

Ptasia stołówka

 

Mróz nas szczypie w nosy,

Jak potoczą się ptaków losy?

Świat tonie w śniegowej bieli,

A my skrzydlatym przyjaciołom pomóc byśmy chcieli!

Gdzie się podziały owoce, nasionka i robaki?

Kto nakarmi teraz ptaki?

Jak to, kto?

Nasze Przedszkolaki!

 

 

Zima to trudny czas dla ptaków. Mróz i trudne warunki pogodowe nie sprzyjają im w zdobywaniu pokarmu. Poszukiwania na mrozie pochłaniają cenną energię. Za oknami, gdy ziemię pokrywa śniegowy puch możemy spotkać różne gatunki ptaków. Należy wtedy pamiętać, że wielu ptakom nie uda się przetrwać trudnych zimowych warunków – niskiej temperatury i opadów. Dlatego właśnie nasze przedszkole zaangażowało się w ich dokarmianie, by pomóc naszym skrzydlatym przyjaciołom przetrwać ten trudny czas.

W przedszkolnym ogrodzie przed pierwszymi mrozami pojawiły się karmniki. Na chwilę obecną mamy ich 5. A gdy mróz zaczął szczypać nas w nosy, nasze Bajeczkowe Przedszkolaki otworzyły ptasią stołówkę. Codziennie dbają o to, by nie zabrakło w niej pokarmu dla gości. Z wielką radością i zaangażowaniem wykonują to zadanie. Wiedzą, że dzięki nim,  małym stworzonkom jest łatwiej przetrwać zimowy czas. Przy okazji uczą się, jakie zmiany zachodzą w życiu zwierząt, gdy nadchodzi zima, jak mogą im pomóc i je chronić, kształtują poczucie odpowiedzialności, obowiązkowości oraz wrażliwości na losy zwierząt.

Zachęcamy również Państwa do dokarmiania ptaków wraz z dziećmi. Dokarmianie daje ptakom szansę na przetrwanie zimy, a gdy nadejdzie długo oczekiwana wiosna na pewno się odpłacą swoim pięknym śpiewem.

 

Kiedy i czym karmić ptaki?

  1. Dokarmianie zaczynamy wtedy, gdy mróz i śnieg uniemożliwiają ptakom żerowanie i kończymy je wraz z nadejściem wiosny.
  2. Początkowo wkładamy niewiele pokarmu, aby się nie zepsuł. Nie dokarmiamy ptaków „na zapas”. Wykładamy tylko tyle karmy, aby ptaki szybko ją zjadły oraz aby się nie psuła i nie zamarzała.
  3. Wykładamy pożywienie do przygotowanego do tego miejsca. Najlepszy będzie karmnik, który powinien być ustawiony w zacisznym miejscy, osłoniętym od wiatru. Ważne by karmik był wysoki, aby uchronić ptaki przed drapieżnikami (np. kotami) i przestrzenny by ptaki mogły swobodnie do niego wlatywać i szybko się ewakuować.
  4. Do karmienia ptaków używamy tylko naturalnych produktów. Mogą to być: kasze, zboża, płatki owsiane, ziarna słonecznika, konopi, dyni, orzechy, suszone/świeże owoce oraz gotowe mieszanki nasion dla dzikich ptaków. Dla wielu ptaków przysmakiem jest tłuszcz zwierzęcy (słonina lub łój), a także zalane roztopionym tłuszczem nasiona i orzechy – tzw. zimowe kule. Pamiętajmy jednak, aby słonina nie wisiała zbyt długo (ok. 2 – 3 tyg.).
  5. Ptaków nie wolno karmić produktami solonymi, np. orzeszkami solonymi, soloną słoniną, słonym pieczywem. Bardzo niebezpieczny jest pokarm zepsuty (np. spleśniały chleb) lub pieczywo namoczone i zamarznięte. Nie wolno dawać ptakom nieugotowanego pęczaku oraz innych pęczniejących w przewodzie pokarmowym ziaren.
  6. Musimy pamiętać również o tym, że gdy decydujemy się na dokarmianie ptaków nie możemy go przerwać aż do nadejścia wiosny!

 

Anna Kędzierska