TITLE

DESCRIPTION

Ekspert w „Bajeczce”

25 stycznia nasze przedszkole odwiedził wyjątkowy gość, na co dzień nauczyciel fizyki, astronom z zamiłowania- Pan Kazimierz Paprzycki. Spotkania odbyły się w dwóch grupach wiekowych, a rozpoczęły się od prezentacji zdjęć oraz opowieści związanych z wyprawą pana Kazimierza do Stanów Zjednoczonych. Nasz ekspert dwa lata temu uczestniczył  w tygodniowych warsztatach dla nauczycieli, które odbywały się w jednym z ośrodków badawczych NASA- Centrum Lotów Kosmicznych w Huntsville.

Pan Kazimierz  poszerzał tam swoją wiedzę dotyczącą wahadłowców oraz lotów kosmicznych. Nasz gość przygotował dla dzieci mnóstwo atrakcji, m.in. eksperymenty: spalanie stalowej wełny oraz „magicznej mieszanki wybuchowej”. Przedszkolaki dowiedziały się także na czym polega działanie baterii słonecznych, dlaczego napój świeci na niebiesko pod wpływem lampy ultrafioletowej oraz miały możliwość posłuchania dźwięku rury rozgrzanej za pomocą gazu. Jednakże największą atrakcją dla dzieci był start „balonowej rakiety”, a także eksperyment z rozdzielaniem półkul magdeburskich, w którym bardzo aktywnie brały udział.

Nasz gość był zachwycony ogromem wiedzy przedszkolaków dotyczącej kosmosu, a także ich  ciekawością związaną z lotami kosmicznymi, co przejawiało się ilością kierowanych do niego pytań. Dziękujemy serdecznie panu Kazimierzowi Paprzyckiemu za przybycie, mając jednocześnie nadzieję, że nie jest to jego ostatnia wizyta w naszym przedszkolu.

 

Katarzyna Tomaszewska