Zbiórka dla Schroniska „Azorek” w Obornikach

Jest taki czas w ciągu roku, na który czekamy z niecierpliwością. Jest on pełen spokoju, ciepła i radości. Wtedy gasną spory, a miłość wypełnia nasze serca. To również czas przemyśleń, wspomnień oraz spotkań z bliskimi i rodziną. Tak właśnie określa się wyjątkowy czas – czas świąt Bożego Narodzenia. W okresie przedświątecznym jesteśmy również bardzo zabiegani, ale nie zapominamy o potrzebujących. Nie każdy ma tyle szczęścia co my i wtedy najbardziej to dostrzegamy. Otwieramy się na innych, niesiemy pomoc i radość.
W naszym przedszkolu pragniemy, aby dzieci uczyły się odpowiedzialności i były wrażliwe na krzywdę innych. Aby nie były obojętne na los pokrzywdzonych, których wokół nas nie brakuje. Okres pandemii daje się we znaki wszystkim dookoła. Wielu ludzi i instytucji potrzebuje naszej pomocy bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Dlatego zorganizowaliśmy zbiórkę dla kochanych czworonogów ze Schroniska dla zwierząt „Azorek”. Przez cały tydzień, od 14 – 18 grudnia 2020r., zbieraliśmy karmę, legowiska, obroże, smycze oraz środki czystości. Celem tej akcji była pomoc w zapewnieniu właściwych warunków godnego życia mieszkańcom lokalnego schroniska, a także kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt oraz wdrażanie dzieci i osób dorosłych do aktywnego udziału w zbiórce, pomocy innym

CZYTAJ WIĘCEJ

LogoSensoryka©

W naszej placówce realizowany jest innowacyjny program LogoSensoryka©. LogoSensoryka© to metoda wspomagająca proces terapii dla specjalistów pracujących z najmniejszymi dziećmi. Zajęcia oparte są na angażowaniu zmysłów, małej motoryki oraz aparatu mowy dziecka. Dzieci podczas zajęć robią to, co lubią najbardziej – doświadczają, jednocześnie wzbogacają słownictwo, uczą się koncentracji uwagi. Jest to uniwersalna metoda wspomagająca proces terapii dla dzieci z różnego rodzaju wyzwaniami rozwojowymi oraz niepełnosprawnościami.

CZYTAJ WIĘCEJ

„Szkoła do hymnu” 2020

11 listopada to bardzo ważna data dla wszystkich Polaków. Nasze przedszkolaki wiedzą, że co roku tego dnia upamiętniamy odzyskanie niepodległości przez Polskę po 123 latach zaborów. Z tej okazji w dniu 10 listopada br. nasze przedszkole po raz kolejny włączyło się do akcji „Szkoła do hymnu”- organizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

W tym roku dzieci wraz ze swoimi nauczycielkami przygotowywały się rzetelnie, aby o symbolicznej godzinie 11:11- zaśpiewać w swoich grupach Hymn Polski – „Mazurek Dąbrowskiego”. Starsze przedszkolaki ćwiczyły śpiewanie wszystkich zwrotek hymnu, maluchy zaś uczyły się pierwszej zwrotki wraz z refrenem oraz prawidłowej postawy, która jest wyrazem powagi i szacunku. Podczas wcześniejszych zajęć dzieci poznawały i utrwalały symbole narodowe, a także zapoznały się z historią Polski. Wykonały także piękne kotyliony patriotyczne i prace plastyczne związane z naszą Ojczyzną.

Jesteśmy niezmiernie dumne z naszych przedszkolaków! Ich działania są pięknym wyrazem miłości i przywiązania do ojczystego kraju, jego tradycji i kultury.

CZYTAJ WIĘCEJ

Rozmawiamy o bezpieczeństwie – spotkanie z funkcjonariuszką Policji

W ostatni dzień września br.- nasze przedszkolaki spotkały się z oficerem prasowym Komendy Powiatowej Policji w Obornikach, st. sierż. Panią Izabelą Leśnik. Funkcjonariuszka rozmawiała z dziećmi o bezpieczeństwie podczas drogi do/z przedszkola, a także podczas zabaw na podwórku. Każdy przedszkolak wie, że w samochodzie musi siadać w specjalnym foteliku, a zapinanie pasów (przez wszystkich pasażerów auta!) jest kwestią niemiernie ważną, ratującą życie. Pani Izabela rozmawiała także z naszymi milusińskimi o bezpiecznej jeździe na rowerze czy hulajnodze – powtórzyła z dziećmi najważniejsze zasady, takie jak: poruszanie się jednośladem po miejscach do tego przeznaczonych (chodnik, ścieżka rowerowa), zachowanie właściwej prędkości i obowiązkowo (!) ubieranie kasku na głowę. Dzieci przećwiczyły również z Panią sierżant prawidłowe przechodzenie przez jezdnię. Ponadto przedszkolaki dowiedziały się o tym, jak bardzo ważne są odblaski i kamizelki w neonowych kolorach, które sprawiają, że nawet w pochmurne i szare dni – pieszy jest widoczny dla innych.

CZYTAJ WIĘCEJ

Koncert „Wanda i ja” – kolejne spotkanie z Muzolakami

Kolejny miesiąc i kolejne odwiedziny Studia Kreatywnego Okrzyk Radości – Muzolaki w naszym przedszkolu. Tytuł spotkania brzmiał: „Wanda i ja”, a dotyczyło ono twórczości Pani Wandy Chotomskiej.

Wanda Chotomska jest autorką kilkuset popularnych utworów dla dzieci i młodzieży. Najsłynniejsze z nich to rymowana opowiastka o „Tadku niejadku”, „Kurczę blade” czy „Chłopak na opak”. Kolejne pokolenia zachwycają się książkami „Tere-fere” i „Dzieci pana Astronoma” – same czytałyśmy je w szkole podstawowej 🙂 Pani Chotomska do historii przejdzie także jako autorka „Jacka i Agatki” – pierwszej dobranocki dla dzieci pokazywanej w Telewizji Polskiej od 1962 roku. Jest ona również autorką tekstu „Kundel Bury”, który zna chyba każdy z nas i po zaintonowaniu pierwszych słów już nuci sobie tę piosenkę!

Podczas koncertu mieliśmy okazję wysłuchać wierszy i piosenek Wandy Chotomskiej w aranżacji Pani Agnieszki. Podczas spotkania poznaliśmy wiele ciekawostek o Wandzie Chotomskiej i jej tekstach, jak na przykład to, że „Chłopak na opak” to wiersz o córce tej autorki – Pani Ewie Chotomskiej, która jest pisarką i autorką tekstów piosenek dla dzieci („Szczotka, pasta”, „Mydło”, „Moja Fantazja”) i scenarzystką takich programów jak : „Tik- Tak” czy „Domowe przedszkole”. W programie „Tik- Tak” córka Pani Wandy wcielała się w rolę Ciotki Klotki i była współtwórczynią zespołu dziecięcego „Fasolki”.

CZYTAJ WIĘCEJ

„Wielka wyprawa Molly”, czyli Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej po raz czwarty

W ramach ogólnopolskiego programu „Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej”, 05 marca br. nasze przedszkolaki z grup „Smerfy” i „Pinokio”- wybrały się po raz czwarty do Obornickiego Ośrodka Kultury na projekcję filmu „Wielka wyprawa Molly”. Była to pełna fantazji opowieść o niesamowitej podróży przez wielki świat – góry, kaniony i morza. Tytułowa bohaterka wraz ze swoim przyjacielem Edisonem wyruszyła w podróż na odległą wyspę, na której przychodzą na świat wszyscy członkowie klanu Potworowskich.

Molly Potworowska marzyła o byciu starszą siostrą. Wyobrażała sobie, jak mogłaby się przytulać, bawić i wspólnie spędzać czas z bratem lub siostrą. Ku jej wielkiej radości marzenie miało się ziścić. Rodzice Molly musieli jednak wyjechać na odległą wyspę, na której przychodzą na świat wszyscy członkowie klanu sympatycznych potworów. Molly z rozpaczą odkryła, że zapomnieli wziąć jej prezentu dla nowego członka rodziny. Postanowiła więc to naprawić i wyruszyła za nimi wraz z najbliższym przyjacielem – wiernym Edisonem, który tak po cichu bał się, iż będzie dla Molly już mniej ważny, gdy na świecie pojawi się maleństwo.

Przedszkolaki wysłuchały również prelekcji „Podróże uczą”, wraz z ekspertem – filmoznawcą, zastanawiały się, o czym należy pamiętać wyruszając na wyprawę oraz jakie trudności mogą nas spotkać podczas podróży. Dzieci wspominały swoje najwspanialsze wakacje i rozmyślały, w jaki sposób można przedłużyć niezapomniane chwile z wyjazdów. Tym razem pojęciami kluczowymi spotkania były: wyprawa, podróż, przygody, determinacja i towarzysz podróży.

Przedszkolaki bawiły się wspaniale! Było mnóstwo śmiechu i momentów wielkiej ekscytacji. Wyprawa Molly zakończyła się happy endem, a prawdziwa przyjaźń okazała się wieczna i bezcenna.

CZYTAJ WIĘCEJ

Projekt „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”

W tym roku szkolnym grupa „Wesołych Nutek” oraz „Małych Odkrywców” realizuje projekt „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”. Głównym celem tego projektu jest popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci i rodziców. Przez trzy miesiące każde dziecko zabierało do domu misia, z którym słuchało czytanych przez rodziców bajek i wierszyków. Wśród realizowanych modułów nie zabrakło szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Dlatego nasze przedszkole odwiedzili policjanci z KPP Oborniki, pielęgniarka oraz informatyk. Podczas zajęć z policjantami dzieci dowiedziały się, w jaki sposób zachować się podczas zaczepek obcej osoby na ulicy, czy wizyty nieznajomego w domu. Policjanci pokazali również przedszkolakom, jak wygląda pozycja bezpieczna, która należy przyjąć w czasie ataku psa. Dzieci miały okazję przypomnieć sobie zasady bezpieczeństwa obowiązujące w ruchu ulicznym. Pani pielęgniarka przeczytała dzieciom opowiadanie „Bartek i tabletki na gardło”. Historyjka uświadamiała im, że pod żadnym pozorem dzieci samodzielnie nie powinny zażywać żadnych leków, nawet tak popularnych jak tabletki na gardło. Przedszkolaki przypomniały sobie również, jak dbać o własne zdrowie i prawidłowo się odżywiać. Pan informatyk opowiedział, w jaki sposób bezpiecznie korzystać z urządzeń komputerowych oraz internetu. We współczesnym świecie dzieci korzystają z tego typu urządzeń już od najmłodszych lat, dlatego uświadamianie im zagrożeń z tym związanych jest niezwykle istotne dla zachowania ich bezpieczeństwa!

CZYTAJ WIĘCEJ

Balik 2020

„Dziś wszyscy bawią się wspaniale, bo w „Bajeczce”- bal nad bale! Tańczą pięknie przedszkolaki, i dziewczyny, i chłopaki!”. 13 lutego br.- w naszym przedszkolu odbył się wspaniały „Balik karnawałowy”! Wszystkie dzieci były bardzo bardzo szczęśliwe, nie każdego bowiem dnia- można stać się księżniczką Elzą, strażakiem , dinozaurem, policjantem, piratem, czy spidermanem. Kostiumy przedszkolaków były fantazyjne i barwne, a do tego wszyscy byli szczerze radośni i gotowi na prawdziwe szaleństwo! W tym roku naszą imprezę poprowadzili: pełna energii animatorka pani Elżbieta i utalentowany muzyk pan Marian. Dzięki nim, zabawa była naprawdę przednia! Przedszkolaki oprócz tradycyjnych tańców ze swoimi paniami, miały także okazję pobawić się, przy oprawie muzycznej, w takie zabawy jak: „Rozruszanka”, „Uciekaj myszko do dziury”, „Wesołe pociągi”, „Ręce do góry”, „Krasnoludki”, „Chodzi lisek”, „Zróbmy kółka dwa”, „Kaczuchy”, „Labado”. Śmiechu było co niemiara! Nikogo nie trzeba było specjalnie zachęcać do wspólnych pląsów i wygibasów. Czas upłynął wszystkim miło, choć zdecydowanie za szybko!

CZYTAJ WIĘCEJ

„Jill i Joy”, czyli Nowe Horyzonty Filmowe po raz trzeci

W ramach ogólnopolskiego programu „Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej”, 12 lutego br. nasze przedszkolaki z grup „Smerfy” i „Pinokio”- wybrały się po raz trzeci do Obornickiego Ośrodka Kultury na projekcję filmu „Jill i Joy”. Przedszkolaki poznały emocjonujące przygody dwóch niesamowicie radosnych przyjaciółek i ich barwnych sąsiadów. Jill i Joy to dwie zwyczajne dziewczynki, które od innych dzieci odróżnia niezwykłe szczęście, ponieważ żyją one na malowniczej Alei Różanej w domu zaprojektowanym przez ciepłą i dobrą panią Róże. Dziewczynki są pełne empatii i życzliwości wobec innych. Ich świat nie jest jednak idealny, bo nie wszyscy ludzie są dobrzy. Okazuje się jednak, że źli ludzie stają się tacy, ponieważ ktoś ich wcześniej skrzywdził, oszukał, zranił. Z rodzicami także bywa trudno, bo w pędzie dnia codziennego zapominają o tym, co dla dzieci jest naprawdę ważne – przede wszystkim ich uwaga, troska i bliskość! Przedszkolaki podczas seansu przekonały się, jak ważna w życiu człowieka jest rodzina, przyjaciele i zrozumienie, bowiem nie każdy niemiły człowiek jest zły, czasami po prostu jest bardzo bardzo smutny. Film „Jill i Joy” okazał się niewyczerpanym źródłem optymizmu, nieskrępowanej wyobraźni i dobrego humoru!

CZYTAJ WIĘCEJ

Oceanarium w przedszkolu

11 lutego br. dzieci z naszego przedszkola miały niebywałą okazję poznać tajemnice podwodnego świata w mobilnym Oceanarium, które jest nowoczesną multimedialną pomocą dydaktyczną. Przedszkolaki uczestniczyły w projekcji edukacyjnej w technologii 360 stopni, która odkrywała przed nimi wiedzę o morskim życiu. Podczas seansu dzieci zostały zabrane w niecodzienną podróż, aby poznać piękno i różnorodność raf koralowych. Projekcja filmu „Ekspedycja raf” umożliwiła przedszkolakom przyswojenie – w przyjemny sposób – wiedzy o podwodnym świecie. Dzieci dowiedziały się podczas wędrówki po bajecznych rafach koralowych, że morski świat jest ekscytujący i piękny, jednak działalność człowieka i jego bezmyślność sprawiają, że podwodne ekosystemy są zagrożone.

CZYTAJ WIĘCEJ