Podstawy języka ukraińskiego dla nauczycieli przedszkola

Dnia 23 marca br. w naszej placówce odbył się kurs języka ukraińskiego, w którym uczestniczyli nauczyciele pracujący w Przedszkolu nr 1 „Bajeczka” w Obornikach. Celem spotkania było zapoznanie kadry z podstawami języka ukraińskiego, które pomogą w nawiązaniu pierwszych kontaktów z dziećmi z Ukrainy, a także ułatwią ich codzienne funkcjonowanie w placówce. Nauczyciele zapoznali się ze zwrotami, które są niezbędne w codziennej komunikacji związanej z organizacją dnia w przedszkolu oraz z wykonywaniem różnych aktywności.

Naszym priorytetem jest to, aby dzieci ukraińskie, które uczęszczają i które będą uczęszczać do naszego przedszkola, czuły się bezpiecznie, mogły zapomnieć o trudnych i negatywnych przeżyciach związanych z wojną. Istotne jest także, aby nowe przedszkolaki cieszyły się czasem spędzanym w towarzystwie polskich dzieci, z otwartością przyjmowały to, co nowe i dotąd im nieznane, zarazem nie odczuwając przymusu używania języka polskiego.

Spotkanie poprowadziła Pani Inna Melnyk – rodowita Ukrainka mieszkająca w Polsce od wielu lat, której serdecznie dziękujemy za bezinteresowną pomoc oraz poświęcony nam czas!

Katarzyna Tomaszewska