"Tydzień Bezpieczeństwa" w "Bajeczce"

Bezpieczni być chcemy i dużo już wiemy!

Pierwszy tydzień kwietnia br. w Przedszkolu nr 1 „Bajeczka” w Obornikach minął pod hasłem „Bezpieczny Przedszkolak”. Był to czas, kiedy dzieci nabywały i doskonaliły umiejętności niezbędne do ochrony życia i dbania o własne zdrowie. Istotne jest bowiem niezmiernie, by dzieci były świadome, samodzielne i aktywne. Była to również doskonała okazja dla najstarszych przedszkolaków- do utrwalenia wiedzy zdobytej podczas realizacji naszego przedszkolnego programu „Mali dzielni ratownicy”.

W poniedziałek 01 kwietnia br. funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Obornikach przeprowadzili pogadankę z dziećmi na temat bezpiecznego poruszania się po drogach. W scenkach sytuacyjnych policjanci uczyli najmłodszych zasad właściwego zachowania się w kontakcie z nieznana osobą, oraz jakie postawy należy przyjąć w kontakcie z agresywnym psem. Dzieci miały również okazję poznać pracę policjanta. Przymierzały czapkę policjanta, jak też poznały wyposażenie radiowozu policyjnego.

W dniach 03 i 04 kwietnia br. dzieci w przedszkolu odwiedziła Pani funkcjonariusz Straży Miejskiej, która przypomniała dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Zapoznała dzieci z pracą strażnika miejskiego i jego codziennymi zadaniami.

W czwartek, 04 kwietnia br. pogadankę z przedszkolakami przeprowadzili strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Obornikach. Przedszkolacy dowiedzieli się, jakie zagrożenia wynikają z niewłaściwego korzystania z urządzeń elektrycznych i mechanicznych, zabaw z ogniem i brawurowych czynów w domu i na dworze. Dzieci dowiedziały się kim jest strażak, na czym polega jego praca i jak wygląda jego strój. Maluchy mogły zobaczyć wóz strażacki, obejrzeć jego wyposażenie, a także „ugasić pożar”.

Na zakończenie Tygodnia Bezpieczeństwa, w piątek 05 kwietnia br., przedszkolne sale zamieniły się  w szpital. Przygotowano w nich poczekalnię, rejestrację, gabinet lekarski, szpitalny oddział ratunkowy oraz oddział szpitalny. Dzieci dzień ten rozpoczęły w poczekalni, gdzie uczyły się prawidłowego (kulturalnego)zachowania, a następnie rejestrowały się do lekarza pediatry. Podczas wizyty, pielęgniarka sprawdzała wagę i wzrost dzieci, a lekarz badał i rozmawiał na temat ich dolegliwości. Zarówno dla lekarza, jak i pielęgniarki, ważne było, aby relacje z dzieckiem były przyjazne i bezpieczne tak, aby wizyta w gabinecie nie kojarzyła się z przykrym doświadczeniem. Dzieciom, które zgłaszały urazy została udzielona pomoc doraźna w postaci różnego rodzaju opatrunków. Ostatni etap stanowił pobyt w dziecięcym oddziale szpitalnym, gdzie dzieci mogły doświadczyć na przykładzie „chorujących lalek”, jakiej pomocy udziela się pacjentom w szpitalu (podłączenie kroplówki, podanie tlenu itp.).

Każde dziecko w tym dniu otrzymało indywidualną kartę zdrowia wraz z nagrodą, naklejką „Dzielnego Pacjenta”. Po opuszczeniu sali dzieci udały się na przedszkolny parking, na którym to czekała karetka pogotowia. Dzieci mogły obejrzeć wnętrze karetki i zapoznać się ze sprzętem w niej się znajdującym.

            Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które pomogły przy organizacji tego dnia, a szczególnie panu Henrykowi Wojtysiakowi, który był lekarzem, pielęgniarce pani Mirosławie Faron, Paniom, które wcieliły się w rolę pielęgniarek: Pani Dagmarze Kłosowicz, Pani Natalii Cichackiej, ratownikom: Pani Alicji Kosturskiej, Panu Sebastianowi Budyle, Panu Karolowi Roguszce i Panu Jackowi Wosiek. Dziękujemy również Paniom nauczycielkom, które wcieliły się w personel medyczny i przygotowały sale.

W tym roku w organizację Tygodnia Bezpieczeństwa włączyła się także Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Obornikach, która zorganizowała konkurs plastyczny dla dzieci 5/6-letnich zatytułowany „Służba Zdrowia”. Każda z grup za wykonane prace otrzymała nagrody w postaci gier planszowych. Serdecznie dziękujemy!

            Dzięki tym spotkaniom, przekazanej wiedzy i doskonaleniu umiejętności, dzieci są świadome niebezpiecznych sytuacji, których mogą doświadczyć i wiedzą jak im zapobiegać. Utrwaliły także znajomość właściwych numerów alarmowych. Pobyt w Szpitalu dziecięcym pozwolił dzieciom zrozumieć potrzebę kontaktu z lekarzem, pielęgniarką czy ratownikiem, ale również poznać atmosferę troski o zdrowie i życie każdego malucha.

Anna Budyła