MALI ODKRYWCY

W lutym grupa Małych Odkrywców realizowała projekt „W dawnych czasach”. Dzieci dowiedziały się, co to są wynalazki, oznały historię powstania roweru, obejrzały na ilustracjach, jak zmieniał się z czasem wygląd samochodów i w jaki sposób podróżowali ludzie w odległych czasach. Przyjrzeliśmy się bliżej takim wynalazkom jak komputer, telefon oraz rakieta kosmiczna.

W kolejnym tygodniu projektu dzieci przeniosły się w bardzo odległe czasy, w których żyły dinozaury. Ten temat przybliżył nam ekspert – paleontolog z poznańskiej uczelni, który w ciekawy sposób przybliżył przedszkolakom świat prastarych stworzeń. Dzięki  przyniesionym przez eksperta eksponatom dzieci miały niepowtarzalną okazję zobaczyć  autentyczne skamieliny: ząb stegozaura, szczękę małego spinozaura, amonit oraz koprolit, a nawet fragment meteorytu. Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób powstał węgiel i do czego jest potrzebny. Obejrzały erupcję wulkanu i poznały wiele ciekawostek o życiu pierwotnych ludzi.

Tuż po feriach zrealizowaliśmy również kolejny moduł misiowego projektu zatytułowanego: „Bezpieczni z małym misiem”. Tym razem zaprosiliśmy do współpracy policjantów z KPP Oborniki, którzy przeprowadzili z dziećmi zajęcia – pokazując, w jaki sposób zachowywać się w przypadku ataku psa, jak postępować, gdy obcy próbuje nawiązać z dzieckiem bliższy kontakt oraz w jaki sposób reagować, gdy znajdą się w innych niebezpiecznych sytuacjach.  Odwiedziła nas także pielęgniarka przeprowadzając pogadankę na temat „Jestem bezpieczny – dbam o swoje zdrowie”. Natomiast informatyk wytłumaczył w jaki sposób bezpiecznie korzystać z urządzeń komputerowych oraz Internetu.

Joanna Mateja

W styczniu zaprosiliśmy do przedszkola naszych ukochanych Dziadków i Babcie, aby uczcić ich święto. Przygotowaliśmy dla bliskich przedstawienie jasełkowe przybliżające historię narodzenia Pana Jezusa. Podczas występu nie zabrakło kolęd i pastorałek śpiewanych przez dzieci, tańca ze wstążkami oraz gry na janczarach, które pięknie dopełniły zaśpiewaną przez naszych małych aktorów w języku angielskim – piosenkę o świątecznym dzwoneczku. Specjalnie dla wyjątkowych gości dzieci wykonały także piosenkę „Cza cza dla babci i dziadka” oraz złożyły Szanownym Seniorom rymowane życzenia. Następnie przedszkolaki wręczyły samodzielnie przygotowane  upominki w postaci babeczek udekorowanych słodkim lukrem, czekoladą i przyprawionych szczerym uczuciem szacunku i miłości!

Po przedstawieniu zaprosiliśmy naszych przemiłych gości na kawę i pyszne faworki  – upieczone specjalnie na tę okazję przez panie kucharki z naszego przedszkola.

        Joanna Mateja

W styczniu Mali Odkrywcy dowiedzieli się w jaki sposób ludzie dawniej i dziś mierzyli czas – poznali i obejrzeli różne rodzaje zegarów i czasomierzy. Próbowaliśmy sobie odpowiedzieć na pytania: Co to jest czas?, Dokąd biegnie czas i czy można go zatrzymać lub złapać? Wyjaśniliśmy sobie pojęcia: dzień, noc, tydzień, miesiąc, rok. Dzieci nauczyły się nazw miesięcy, utrwaliły nazwy dni tygodnia. Rozmawialiśmy także o Nowym Roku i o postanowieniach noworocznych. Przypomnieliśmy sobie, jak należy się ubierać w mroźne i śnieżne dni, w jaki sposób dbać o ptaki i zwierzęta podczas zimy, czym i kiedy je dokarmiać, aby im nie zaszkodzić. Dzieci czytały globalnie wyrazy: czas, zegar, tydzień, dzień, noc.

Nasze plany grudniowe związane z rodzinnym spotkaniem świątecznym, podczas którego nasi mali aktorzy mieli wystawić jasełka, pokrzyżowała choroba. Dlatego przedstawienie dla rodziców odbyło się 22. 01. 2020 r. Tym razem frekwencja dopisała i niemal w komplecie dzieci pojawiły się na scenie w pięknych kostiumach – jak na prawdziwych aktorów przystało! Były kolędy, pastorałki, taniec ze wstążkami oraz piosenki świąteczne śpiewane po angielsku przy akompaniamencie dzwoneczków. Dziękujemy serdecznie wszystkim Rodzicom za przygotowanie strojów oraz tacie Marysi za wykonanie pięknej szopki betlejemskiej 🙂

Nie zapomnieliśmy także o bardzo ważnym święcie, które przypada w styczniu – Dniu Babci i Dziadka. Nauczyliśmy się piosenki o dziadkach, przygotowaliśmy dla nich słodkie prezenty. Rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób dzieci spędzają czas z babcią i z dziadkiem, jaka jest babcia, jaki jest dziadek, wreszcie zaprosiliśmy ich do przedszkola na przedstawienie jasełkowe. Wyjaśnialiśmy sobie także kim tak właściwie są dziadkowie – są rodzicami naszych rodziców. Aby zrozumieć to dość trudne zagadnienie – wykonaliśmy na zajęciach przykładowe drzewo genealogiczne. Przy tej okazji utrwaliliśmy poznane w listopadzie wyrazy: mama, tata, babcia, dziadek, siostra.

    Joanna Mateja

W grudniu nadszedł upragniony i długo wyczekiwany przez dzieci czas Bożego Narodzenia. W pierwszym tygodniu projektu „Czekamy na święta” przygotowywaliśmy się na odwiedziny Mikołaja. Uczyliśmy się tańca i piosenki o Mikołaju, dekorowaliśmy salę, ubieraliśmy choinkę i oczywiście rysowaliśmy list do Świętego. W tym czasie obejrzeliśmy dwa przedstawienia teatralne „Broda Świętego Mikołaja” z cyklu „Muzolaki” oraz „Dzwoneczek Świętego Mikołaja” Teatru Promyk. 6 grudnia sympatyczny pan w czerwonym płaszczu nie zapomniał odwiedzić nas w domu i w przedszkolu. Przyniósł słodkie upominki i pokazał się na przedszkolnym podwórku 🙂

W kolejnych tygodniach rozmawialiśmy o przedświątecznych porządkach, zwyczajach bożonarodzeniowych, uczyliśmy się śpiewać kolęd i pastorałek. Nie zabrakło również świątecznych opowieści czytanych przez nasze panie. Doświadczyliśmy zapachów świąt – poznając przyprawy korzenne dodawane do pierników. A gdy już wiedzieliśmy jakich przypraw użyć, to przygotowaliśmy ciasto i upiekliśmy aromatyczne pierniczki. Dowiedzieliśmy się także, co znajduje się na świątecznym stole i przećwiczyliśmy nakrywanie do stołu. Nauczyliśmy się składać świąteczne życzenia i przygotowaliśmy dla rodziców tradycyjne przedstawienie jasełkowe.

                                                                                                                               Joanna Mateja

Dnia 25 listopada obchodziliśmy wraz z wszystkimi przedszkolakami Światowy Dzień Pluszowego Misia. Każdy Mały Odkrywca przyniósł tego dnia do przedszkola swoją ukochaną misiową przytulankę i opowiedział o niej swoim kolegom z grupy. Następnie spotkaliśmy się z Paniami z Biblioteki Publicznej w Obornikach, które opowiedziały o najbardziej znanych misiach, zaśpiewały wspólnie z przedszkolakami kilka misiowych piosenek oraz nie zabrakło czytania opowieści o misiach. Tego dnia odbyły się również misiowe podchody. Nasza grupa dzielnie kroczyła po zakamarkach przedszkola w poszukiwaniu zadań do rozwiązania. Dzieci poradziły sobie z wszystkimi zagadkami śpiewająco, a na koniec ozdobiły wielki plakat misia bibułkowymi kulkami i watą, żeby nasz grupowy miś stał się miły i mięciutki.

Joanna Mateja

W listopadzie nasza grupa realizowała projekt „Polska – mój dom”. Podczas trwania projektu dzieci utrwaliły symbole narodowe, nauczyły się śpiewać  hymn Polski, który wspólnie z całą społecznością przedszkolną odśpiewały 8. 11. 2019 r. o godz. 11.11 w ramach akcji MEN – „Szkoła do hymnu”.

Zwiedziliśmy wirtualnie stolicę Polski – Warszawę, dawną stolicę – Kraków oraz przeczytaliśmy legendy związane z tymi miastami. Dzieci na zajęciach poznały mapę Polski, główne rzeki płynące przez kraj oraz naszą miejscowość.  Poznaliśmy polskie tańce narodowe, sylwetkę  i muzykę wielkiego polskiego kompozytora – Fryderyka Chopina. Dzieci zapoznały się z polską sztuką ludową, strojami ludowymi z regionu Wielkopolski.  Podczas wycieczki do Teatru Animacji w Poznaniu obejrzały sztukę opartą na motywach ludowych pt.: „Bajka o trzech konikach”.

W tym miesiącu odwiedzili nas także rodzice, uczestniczyli oni w zajęciach otwartych  dotyczących twórczości polskiego poety Juliana Tuwima. Dzieci usłyszały wiersz „Lokomotywa” i podczas zabaw opartych na jego treści- liczyły wagony, ćwiczyły narząd mowy, zamieniały się w pociągi oraz wspólnie z rodzicami dorysowywały przedmioty, które mogły znajdować się w pozostałych wagonach lokomotywy.

W ostatnim tygodniu projektu dzieci  obchodziły Dzień Pluszowego Misia oraz utrwalały zasady dobrego zachowania podczas zajęć z savoir vivre. Wiemy bowiem dobrze, że każdy prawdziwy Polak powinien umieć  kulturalnie zachować się w każdej sytuacji.

Projekt zakończył się andrzejkowymi wróżbami – to kolejny element tradycji ludowej, z którą zetknęły się dzieci. Nie zabrakło wróżb dotyczących przyszłości. Dzieci doskonale poradziły sobie z odgadywaniem zawodów, które symbolizowały losowane przez nie przedmioty.

Joanna Mateja

W październiku nasza grupa  realizowała projekt „Drzewo”. Rozpoczęliśmy go wycieczką do Ogrodu Botanicznego w Poznaniu, gdzie dzieci uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych „Zwierzęta w ogrodzie – na drzewie, pod ziemią i w wodzie”.

Podczas trwania projektu dzieci dowiedziały się jak zbudowane jest drzewo, gdzie rosną najstarsze i największe drzewa na świecie oraz jakie znaczenie mają drzewa dla człowieka. Mali Odkrywcy przyglądali się jesiennym skarbom, które dają nam drzewa – liściom, żołędziom, kasztanom, jarzębinie, orzechom. Z jesiennych spacerów przynosiły do przedszkola dary jesieni, z których powstawały rozmaite prace, min.: Suknia Pani Jesieni, jesienne makiety czy obrazki.

10 października obchodziliśmy Dzień Drzewa, podczas którego posadziliśmy na podwórku przedszkolnym kilka drzew. Tego dnia odwiedził nas ekspert od drzew- w osobie pana leśniczego. W bardzo ciekawy sposób opowiedział o lesie, jego mieszkańcach, i oczywiście- o rosnących tam drzewach.

                                                                                                                                              Joanna Mateja

Na początku października dzieci wyjechały na swoja pierwszą przedszkolną wycieczkę do Ogrodu Botanicznego UAM w Poznaniu, na zajęcia edukacyjne pt.: „Zwierzęta w ogrodzie – na drzewie, pod ziemią i w wodzie”. Młodzi przyrodnicy wyposażeni w lornetki wyruszyli na poszukiwanie mieszkańców ogrodu. Przedszkolaki miały możliwość podglądania wielu gatunków ptaków zamieszkujących ogród, np. srokę, gołębie, sójki, wróble, wrony, sikorki i mysikrólika.
Następnie, z naturalnych materiałów- dzieci stworzyły postać jednego z mieszkańców Ogrodu – wiewiórkę.

                                                                                                                                 Joanna Mateja

W tym roku szkolnym Mali Odkrywcy biorą udział w projekcie czytelniczym „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”. Razem z Misiem przedszkole realizuje kierunek polityki MEN: „Wychowanie do wartości poprzez kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych. Wiodące kompetencje kluczowe: porozumiewanie się w języku ojczystym”.

Dzieci wybrały grupową maskotkę – Misia Maciusia, który w roku szkolnym 2019/2020 już odbywa czytelniczą podróż po domach przedszkolaków. Miś został wyposażony w dzienniczek, w którym rodzice wpisują tytuł przeczytanego utworu, a dzieci wykonują pamiątkowy rysunek lub odrysują swoją rączkę (praca w domu). W tym roku czytamy polskie bajki, baśnie, wiersze. Projekt zainaugurowało czytanie w grupie przedszkolnej, do którego zaprosiliśmy Panią z Biblioteki Publicznej w Obornikach. W przedszkolu czytamy codziennie podczas relaksacji wybrane przez dzieci i nauczyciela utwory, np. wiersze M. Konopnickiej, J. Brzechwy, D. Gellner, J. Kornhausera. W Dniu Przedszkolaka Wiceburmistrz Obornik Pan Piotr Woszczyk przeczytał dzieciom z całego przedszkola wiersz Jana Brzechwy „Na straganie”.

Oprócz modułu czytelniczego dzieci realizują moduł „Misiowy wolontariat”. Włączyliśmy się już w zbiórkę karmy dla schroniska Azorek w Obornikach oraz zbiórkę plastikowych nakrętek dla chorej Zuzi. W listopadzie Mali Odkrywcy będą czytelniczo świętować „Dzień Pluszowego Misia” oraz w kolejnych  miesiącach realizować następne moduły projektu.

Joanna Mateja

Nowy rok szkolny Mali Odkrywcy rozpoczęli od wspomnień z wakacyjnych podróży. Dzieci zwiedziły różne miejsca, między innymi wieś. Stąd powstał pomysł zagłębienia się w temat wiejskiego gospodarstwa. W ramach projektu dzieci poznały zwierzęta z wiejskiego podwórka: krowę, konia, owce, drób. Nauczyły się tańca „Koniki”, obejrzały film przybliżający maszyny rolnicze, wykonały rozmaite prace plastyczne- między innymi owieczkę z waty i papieru. Przedszkolaki odwiedził ekspert, hodowca drobiu ozdobnego- pan Daniel, który zaprezentował dwa gatunki kurek ozdobnych i podzielił się swoją imponująca wiedzą na temat drobiu.

Mali Odkrywcy dowiedzieli się także o tym, co rośnie w sadzie i w ogrodzie. Dzieci oglądały, jadły, wąchały, kroiły, liczyły, segregowały, układały owoce i warzywa oraz przygotowały pyszny sok warzywno – owocowy, który ze smakiem wypiły. Czterolatki odwiedziły także osiedlowy stragan, aby z bliska przyjrzeć się wielu gatunkom owoców i warzyw. Wykonały ziemniaczane stworki z warzyw.

We wrześniu dzieci obejrzały dwa przedstawienia: „Z muzyką dookoła świata” z cyklu Muzolaki oraz przedstawienie kukiełkowe w wykonaniu nauczycieli- „Martynka w Krainie Baśni”, które uświetniło obchody Dnia Przedszkolaka w naszej placówce.

Joanna Mateja

Projekt „Człowiek” rozpoczęliśmy od „Tygodnia Bezpieczeństwa”, podczas którego spotkaliśmy się ze strażakami, policjantami, Panią ze Straży Miejskiej oraz staliśmy się pacjentami przedszkolnego „Szpitala dziecięcego”. Przeżyć było co nie miara! Dowiedzieliśmy się o tym, jak bezpiecznie poruszać się po ulicy, jak zadbać o swoje zdrowie, a nawet profesjonalnie ugasić pożar wężem strażackim. Poznaliśmy także ludzkie zmysły i rozmawialiśmy o mamie i tacie. Przygotowaliśmy dla najbliższych zaproszenia i prezenty oraz przedstawienie na „Dzień Rodziny”.

Joanna Mateja

Mali Odkrywcy „Dzień Mamy i Taty” obchodzili podczas „Pikniku Rodzinnego” w Marszewcu. Dzieci wyraziły swoje uczucia do rodziców wierszem i piosenką. Była również okazja do przejażdżki kucykiem, holką, zabawy na trampolinie oraz kontaktu ze zwierzątkami. Pogoda dopisała, a kiełbaski z grilla smakowały wybornie 🙂

Joanna Mateja

W marcu realizowaliśmy projekt „Wiosenne przebudzenie”. Mali Odkrywcy obserwowali podczas spacerów, jak zmienia się przyroda wraz z nadejściem wiosny. Przyjrzeliśmy się bliżej budowie i wyglądowi roślin, a także obserwowaliśmy ich wzrost. Odwiedziliśmy kwiaciarnię, sadziliśmy cebulę, sialiśmy fasolę i rzeżuchę. Prowadziliśmy doświadczenie, jak rosną rośliny bez światła i wody. Odwiedził nas również ekspert w osobie pani dr Aleksandry Czerwińskiej – Nowak, która jest redaktorem naczelnym miesięcznika „Szklarnie, tunele, osłony” oraz „Warzywa”. Przedstawiła nam ona ciekawą prezentację o roślinach i przyniosła nasiona rozmaitych warzyw.

Ponadto w marcu przyjrzeliśmy się ptakom powracającym z ciepłych krajów do Polski, poznaliśmy ich odgłosy. Przywitaliśmy Wiosnę barwnym korowodem i śpiewaliśmy jej radosną piosenkę. Poznaliśmy także różne zjawiska pogodowe, które marzec lubi mieszać w swoim garnku i stworzyliśmy kalendarz pogody.

Joanna Mateja

W czwartek 28 lutego br.- dzieci z grupy III zostały uroczyście pasowane i przyjęte do grona społeczności przedszkolnej. Dzieci bardzo ładnie zaprezentowały swoje umiejętności wokalne i taneczne w inscenizacji przygotowanej na tę okoliczność. Tego dnia Pani Dyrektor oficjalnie nadała również grupie nazwę – „Mali Odkrywcy”.

Joanna Mateja

W piątek, 15 lutego br.-  Mali Odkrywcy bawili się w przedszkolu na swoim pierwszym baliku. Wszyscy stawili się w pięknych przebraniach i w doskonałych nastrojach. Zabawa odbywała się przy dźwiękach skocznej muzyki. Nie zabrakło tańców z balonami, zabaw z chustą animacyjną oraz hollywoodzkiego akcentu- w postaci prezentacji strojów na „czerwonym dywanie”.

Joanna Mateja