WESOŁE NUTKI

Mimo, iż zima nie dopisała nam w styczniu i za oknem nie było śniegu – Wesołe Nutki zaprosiły zimę do swojej sali. Wspólnie tańczyliśmy „Taniec Śnieżynek i Pingwinków”. Malowaliśmy zimowy pejzaż nocą. Robiliśmy ogromne stemple śnieżynek. Z początkiem nowego roku nie mogliśmy ominąć tak ważnego tematu, jak czas oraz dzień i noc. Dni tygodnia omawialiśmy słuchając opowiadania o tygodniowym dniu pracy pana leśniczego. Dowiedzieliśmy się w jaki dzień nadzoruje wycinanie drzew, kiedy dokarmia zwierzęta w lesie, a w jaki dzień odpoczywa. Poznaliśmy dzikie  zwierzęta i ptaki,  o które  zimą trzeba dbać i pomagać im dokarmiając je. Nie dałyby sobie rady zimą bez naszej pomocy. Chodziliśmy po śladach leśnych zwierząt, a na końcu odkrywaliśmy zdjęcie zwierzęcia, które te ślady zostawiło. Wspólnie stworzyliśmy makietę lasu z jego mieszkańcami zimą. W tym miesiącu dowiedzieliśmy się również jaką garderobę zakładać zimą, żeby nie było nam zbyt chłodno, ale również zbyt ciepło – ponieważ moglibyśmy zachorować. Przed feriami omówiliśmy bezpieczeństwo podczas zabaw w czasie wakacji zimowych. Niektórzy z naszej grupy wyjechali na ferie w góry, dlatego omówiliśmy również bezpieczeństwo podczas zabaw zimowych na śniegu. W miesiącu styczniu nasz grupowy miś Antoś zakończył swoją drogę po grupie. Dzieci chętnie gościły misia w swoim domu, czytały mu bajeczkę i rysowały.

Magdalena Grzybowska

12 grudnia br. w naszej grupie odbyły się jasełka. Na przedstawienie licznie przybyli zaproszeni goście. Jako pierwsze na scenę weszły z lampionami dziewczynki w strojach aniołków, które wprowadziły nas w podniosły nastrój w ten piękny wieczór. Dzieci grające Marię i Józefa zajęły swoje miejsca w szopce przy kołysce z dzieciątkiem. Stopniowo rozbrzmiewały kolędy opowiadające o minionych wydarzeniach. Maria lulała dzieciątko do kolędy „Lulajże Jezuniu”. Aniołki zapowiadały nadchodzących gości. Nasi dzielni aktorzy wzorowo sprostali swoim trudnym zadaniom, mimo tremy pięknie zagrali swoje role. Pastuszkowie weszli na scenę przy głośnym śpiewie kolędy „Przybieżeli do Betlejem”, a Trzech Króli prowadziła pastorałka „Świeć gwiazdeczko”.

Zarówno dziewczynki, jak i chłopcy – przepięknie przemawiali i zatańczyli swoje układy taneczne, przenosząc nas wszystkich do gwieździstego Betlejem. Wspólnie z rodzicami przeżyliśmy cudowny wieczór podziwiając nasze przedszkolaki, które artystycznie bardzo się rozwinęły i pokazały, jak pięknie potrafią śpiewać i występować.

Magdalena Grzybowska

W listopadowym projekcie „Polska – mój dom” próbowaliśmy odpowiedzieć na bardzo trudne dla małego dziecka pytanie: Co to znaczy „być Polakiem?”. Najpierw staraliśmy się sformułować odpowiedzi na pytania: Kim jestem?, Gdzie mieszkam?, Kim są moi bliscy? – stopniowo przesuwając się dalej w naszych poszukiwaniach. Poznaliśmy nasz region i związaną z nim „Legendę o poznańskich koziołkach” oraz  smaki, folklor i gwarę Wielkopolski. Wskoczyliśmy do pociągu i przejechaliśmy nasz kraj od Poznania do  Krakowa- miasta naszych królów, by usłyszeć przepiękną „Legendę o Smoku Wawelskim”. Następnie płynęliśmy po Wiśle w stronę naszej stolicy Warszawy, by usłyszeć wzruszającą „Legendę o Warszawskiej Syrence”. W procesie poznawania przez dzieci własnej ojczyzny, ważną rolę odgrywa przybliżenie im symboli narodowych- dlatego też i w naszej grupie nie mogło zabraknąć rozmowy na ich temat. Dołączyliśmy również do akcji MEN „Szkoła do hymnu” i wspólnie z resztą przedszkolaków odśpiewaliśmy hymn Polski – 08.11.br. o godzinie 11:11. Nasz kraj kryje w sobie wiele bogactw, takich jak: muzyka, sztuka, poezja- staraliśmy się poznać je bliżej poprzez różnorodne zabawy. Ponieważ listopad kojarzy się z deszczem, odsłuchaliśmy  preludium Des-dur Op.28 Nr 15 naszego kompozytora Fryderyka Chopina. Naszych najwybitniejszych malarzy poznaliśmy poprzez ich dzieła ukazujące krajobrazy polskiej wsi. Sami również staraliśmy się taki krajobraz namalować w zespołach. Sztuka ludowa w naszym pięknym kraju mieni się bogatą paletą barw, w cudowny bajkowy sposób zostało to ukazane w przedstawieniu pt.: „Baśń o trzech konikach”, które przedszkolaki miały okazję zobaczyć podczas wycieczki do Teatru Animacji w Poznaniu. Pod koniec projektu dzieci bawiły się przy wierszach Juliana Tuwima i  śpiewały utwory Jana Brzechwy. Listopad to także święto „Pluszowego Misia”, które w naszym przedszkolu obfitowało w niezwykle radosne atrakcje. Ostatni tydzień upłynął nam na nauce zasad savoir vivre. Nie mogło w naszej grupie zabraknąć również tradycyjnych andrzejkowych wróżb i zabaw, które kończyły nasz projekt.

Magdalena Grzybowska

Kolejnym projektem edukacyjnym realizowanym w grupie Wesołe Nutki był  projekt „Drzewo”, który  trwał do końca października. Na cztery tygodnie Wesołe Nutki stały się badaczami drzew. Projekt zaczęliśmy interesującą wycieczką do Ogrodu Botanicznego w Poznaniu. Następnie  ekspert, który nas odwiedził- pan leśniczy, opowiedział nam o lesie, rosnących tam drzewach oraz żyjących w nim mieszkańcach. Odkryliśmy, że drzewo składa się z korzeni, pnia, gałęzi i liści lub igieł oraz, że jego wygląd zmienia się w ciągu roku. Aby zdobyć tę wiedzę, przeprowadziliśmy wiele wypraw w poszukiwaniu drzew liściastych i iglastych, a także w poszukiwaniu skarbów lasu. Dowiedzieliśmy się, że drzewo może być zabytkiem – pomnikiem przyrody.  Zapoznaliśmy się z wyglądem drzew w każdej z czterech pór roku. Często wybieraliśmy się na jesienne spacery. Rozmawialiśmy również o zwierzątkach żyjących w parku i w lesie. Odegraliśmy scenkę dramową o Czerwonym Kapturku, z której dowiedzieliśmy się, że w lesie rosną grzyby jadalne i trujące, dlatego też dzieci nie mogą same zbierać grzybów. Nauczyliśmy się również piosenki pt.:”Jesień jak zaczarowana” i  ” Zwierzęta w lesie”. W tym miesiącu postawiliśmy również na zdrowie – wykonywaliśmy ćwiczenia, pokonywaliśmy tory przeszkód i uczestniczyliśmy w zabawach ruchowych.
Magdalena Grzybowska

Grupa Wesołe Nutki po powitaniach i wspomnieniach z wakacji, rozpoczęła nowy projekt edukacyjny pt. „Gospodarstwo”. Podczas odkrywania, co można spotkać w takim ciekawym miejscu jak gospodarstwo, przedszkolaki dowiedziały się: jakie zboża i warzywa rolnicy wysiewają na polach, co z tych produktów wytwarzamy oraz jakie maszyny potrzebne są rolnikowi. Poznaliśmy również drzewa i owoce rosnące w sadzie oraz przetwory z nich zrobione. W gospodarstwie mieszkają również zwierzęta, którymi dzieci były bardzo zaciekawione. Z wielkim zainteresowaniem przedszkolaki słuchały jak otrzymujemy wełnę z owcy, co nam daje koza, krowa czy kura. Dzieci wykonały ciekawe prace plastyczne, dzięki którym łatwiej było im utrwalić poznane zwierzęta, a jednocześnie- podczas wykonywania tych prac przedszkolaki świetnie się bawiły. Nauczyliśmy się piosenki pt.: „Dziwne rozmowy” i  „Co nam dają zwierzęta” oraz tańca „Koniki”. Na nasze zaproszenie dk przedszkola przyjechał ekspert, który przywiózł i pokazał nam bardzo ciekawe okazy ptactwa ozdobnego. Dzieci z zainteresowaniem oglądały miniaturowe kurki i kogucika rasy karzełek holenderski oraz kurczaka- kochina olbrzymiego.

 Magdalena Grzybowska

Do naszego przedszkola zaprosiliśmy eksperta-hodowcę  pana Daniela, który już od wielu lat zajmuje się ptactwem ozdobnym. Karierę hodowcy rozpoczął jako 5-letni chłopiec. Swoje okazy z rodziny kurowatych zbiera z wielkim zaangażowaniem, stale pogłębiając swoją wiedzę. Choć pan Daniel jest bardzo młody, jest znakomitym specjalistą w swojej dziedzinie i z zapałem gromadzi nowe unikaty, dbając o nie i otaczając należytą troską. W naszym przedszkolu zaprezentował karzełki holenderskie oraz kochina olbrzymiego.
Magdalena Grzybowska

Miesiąc marzec był w grupie Wesołych Nutek bardzo pracowity, realizowaliśmy projekt „Wiosenne przebudzenie”. W pierwszym tygodniu zastanawialiśmy się, dlaczego mówimy: „W marcu jak w garncu”. Natomiast w kolejnym doświadczaliśmy, czym różni się cebula z naszej kuchni od cebulki kwiatowej oraz jak rośnie fasola. Odwiedziła nas  także ekspertka dr Aleksandra Czerwińska – Nowak, redaktor naczelna miesięcznika branżowego „Szklarnie, tunele, osłony” i redaktor miesięcznika „Warzywa” krakowskiego Wydawnictwa Plantpress. W ciekawy sposób opowiedziała nam ona o różnych roślinach. Ponadto wybraliśmy się do sklepu ogrodniczego zobaczyć, jakie kwiaty pojawiły się tam wiosną . Udało się nam również sprawdzić na 2-metrowej chuście animacyjnej, czy zmieścilibyśmy się w gnieździe bociana.

Magdalena Grzybowska

1 marca br.- w naszej grupie „Wesołe Nutki” miało miejsce niezwykle ważne wydarzenie, jakim było „Pasowanie na Przedszkolaka”. Wszystkie dzieci dzielnie wyszły na scenę, i pomimo tremy, wystąpiły przed najbliższymi i obiecały uroczyście być dzielnymi przedszkolakami 🙂 Na koniec Pani Dyrektor dokonała oficjalnego pasowania specjalną dużą kredką i wręczyła każdemu dziecku dyplom. To był niezapomniany dzień!

Wychowawczynie

Podczas „Tygodnia legend polskich”- „Wesołe Nutki” miały okazję poznać nasze narodowe podania. Dzieci wysłuchały legendy o Warsie i Sawie”- obejrzały teatrzyk kukiełkowy, a następnie same mogły odegrać scenki z legendy. Przedszkolaki pokolorowały wielkiego Smoka Wawelskiego, a kolejnego dnia cała grupa- z różnych materiałów plastycznych- wykonała Syrenkę Warszawską. Na koniec tego niezwykłego tygodnia odwiedziła nas Pani Anita z Biblioteki Publicznej w Obornikach i przybliżyła nam naszą regionalną „Legendę o poznańskich koziołkach”.

Magdalena Grzybowska

15 lutego br.- w grupie „Wesołe Nutki” odbył się bal karnawałowy. Tego dnia wszystkie dzieci przybyły do przedszkola w przepięknych kolorowych strojach. Po śniadanku ruszył pociąg z uczestnikami baliku, zatrzymując się przy bajkowych stacjach, na których dzieci odtańczyły takie tańce jak: „Kaczuchy”, „Idzie krasnoludek”, „Tomcio Paluszek” i wiele innych. Do kolejnej zabawy była nam potrzebna tęczowa chusta animacyjna i baloniki. Falująca chusta wywołała dużo radości i pozytywnych emocji. Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, a uśmiech nie znikał z twarzy przedszkolaków, mimo chwilowego zmęczenia. Na koniec balu na dzieci czekało jeszcze jedno zadanie- żeby dostać się do smakowitych ciasteczek, musiały rozbić piniatę, co nie było wcale takie łatwe 🙂

Magdalena Grzybowska