Projektem ,,Wiosenne przebudzenie” rozpoczęliśmy nowy miesiąc w naszej grupie. Z początkiem marca obserwowaliśmy zmiany zachodzące w przyrodzie. Mówiliśmy o tym, jak zadbać o ogród i kwiaty po zimie. Dzieci poznały pierwsze wiosenne kwiaty i uczyły się czytania globalnego nazw niektórych z nich (tulipan, krokus, przebiśnieg, zawilec). Przypomnieliśmy sobie, jak wyglądają ptaki: bocian, kos, kukułka, jaskółka, czapla, skowronek, próbowaliśmy naśladować odgłosy oraz sposób poruszania się niektórych z nich. Rozmawialiśmy o tym, jakie ptaki wracają do nas wiosną.
2 marca br. naszą grupę odwiedził ślimak afrykański, dużo większy niż ten, którego widujemy w naszym kraju. Dzieci mogły poznać zwyczaje tych sympatycznych zwierząt, dowiedzieć się o tym jak żyją, co jedzą, dotknąć jego domku oraz usłyszeć jak takie ślimacze „cztery kąty” powstają. Kontakt z naturą, żywymi zwierzętami zawsze jest niezwykle cenny i pouczający dla dzieci, które dopiero poznają świat wokół siebie dlatego już kolejnego dnia 3 marca odwiedziła nas wyjątkowa w swym wyglądzie świnka morska, dowiedzieliśmy się jak należy opiekować się takim zwierzątkiem: co lubi jeść, czym się bawi, gdzie śpi, jak często trzeba sprzątać jej klatkę, a także czego się boi. Dzięki tym wizytą przedszkolaki dowiedziały się jaką przyjemnością, a zarazem odpowiedzialnym zadaniem jest posiadanie zwierzątka domowego.
8 marca w naszej grupie obchodziliśmy Dzień Kobiet tych małych i dużych. Nasi chłopcy składali życzenia dziewczynkom. Nie obyło się bez kwiatków, lizaczków i drobnych upominków. Z dziewczęcych buziek uśmiech nie schodził przez calutki dzień, a chłopcy zachowywali się jak prawdziwi gentelmani, byli przemili, uczynni i sympatyczni.
19 marca gościliśmy Pana Stolarza, który jest fachowcem w tej dziedzinie. Bardzo chętnie opowiedział nam, jak powstaje domek dla ptaszków, pokazał przygotowane elementy i niezbędne narzędzia. Po czym zademonstrował składanie karmnika zapraszając do pomocy dzieci. Spotkanie z panem stolarzem rozbudziło ciekawość Poszukiwaczy Przygód, pytały one o narzędzia pracy, o materiały i przygotowanie do zawodu. Wykonany przez niego karmnik przypomniał dzieciom o konieczności pomocy ptaszkom w okresie zimy.
22 marca uroczyście powitaliśmy Panią Wiosnę. Mimo wielu atrakcji najbardziej oczekiwaną częścią dnia było wyjście na spacer, podczas którego mogliśmy pożegnać zimę i powitać wiosnę. Dzieci radośnie maszerowały w wiosennym pochodzie. Jesteśmy pewni, że starania naszych wspaniałych przedszkolaków sprawią, że Wiosna zawita do nas na dobre.
Ostatni tydzień był w przedszkolu czasem witania się z wiosną. Śpiewaliśmy piosenki: „Jestem wiosna” (sł. i muz. Halina Sokołowska), „Ptak nijaki” i „Gdzie się schowała zima?”, poznawaliśmy wiersze: „Krokusy” Danuty Gellnerowej i „Topienie Marzanny” Józefa Ratajczaka. Staraliśmy się poznać wiosnę różnymi zmysłami – poprzez kolory, zapachy dźwięki i smaki.
Wychowawczynie