Z życia grup

W lutym grupa Małych Odkrywców realizowała projekt „W dawnych czasach”. Dzieci dowiedziały się, co to są wynalazki, poznały historię powstania roweru, obejrzały na ilustracjach, jak zmieniał się z czasem wygląd samochodów i w jaki sposób podróżowali ludzie w odległych czasach. Przyjrzeliśmy się bliżej takim wynalazkom jak komputer, telefon oraz rakieta kosmiczna.

W kolejnym tygodniu projektu dzieci przeniosły się w bardzo odległe czasy, w których żyły dinozaury. Ten temat przybliżył nam ekspert – paleontolog z poznańskiej uczelni, który w ciekawy sposób przybliżył przedszkolakom świat prastarych stworzeń. Dzięki  przyniesionym przez eksperta eksponatom dzieci miały niepowtarzalną okazję zobaczyć  autentyczne skamieliny: ząb stegozaura, szczękę małego spinozaura, amonit oraz koprolit, a nawet fragment meteorytu. Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób powstał węgiel i do czego jest potrzebny. Obejrzały erupcję wulkanu i poznały wiele ciekawostek o życiu pierwotnych ludzi.

Tuż po feriach zrealizowaliśmy również kolejny moduł misiowego projektu zatytułowanego: „Bezpieczni z małym misiem”. Tym razem zaprosiliśmy do współpracy policjantów z KPP Oborniki, którzy przeprowadzili z dziećmi zajęcia pokazując, w jaki sposób zachowywać się w przypadku ataku psa, jak postępować, gdy obcy próbuje nawiązać z dzieckiem bliższy kontakt oraz w jaki sposób reagować, gdy znajdą się w innych niebezpiecznych sytuacjach.  Odwiedziła nas także pielęgniarka przeprowadzając pogadankę na temat „Jestem bezpieczny – dbam o swoje zdrowie”. Natomiast informatyk wytłumaczył w jaki sposób bezpiecznie korzystać z urządzeń komputerowych oraz Internetu.

Joanna Mateja

Mimo, iż zima nie dopisała nam w styczniu i za oknem nie było śniegu – Wesołe Nutki zaprosiły zimę do swojej sali. Wspólnie tańczyliśmy „Taniec Śnieżynek i Pingwinków”. Malowaliśmy zimowy pejzaż nocą. Robiliśmy ogromne stemple śnieżynek. Z początkiem nowego roku nie mogliśmy ominąć tak ważnego tematu, jak czas oraz dzień i noc. Dni tygodnia omawialiśmy słuchając opowiadania o tygodniowym dniu pracy pana leśniczego. Dowiedzieliśmy się w jaki dzień nadzoruje wycinanie drzew, kiedy dokarmia zwierzęta w lesie, a w jaki dzień odpoczywa. Poznaliśmy dzikie  zwierzęta i ptaki,  o które  zimą trzeba dbać i pomagać im dokarmiając je. Nie dałyby sobie rady zimą bez naszej pomocy. Chodziliśmy po śladach leśnych zwierząt, a na końcu odkrywaliśmy zdjęcie zwierzęcia, które te ślady zostawiło. Wspólnie stworzyliśmy makietę lasu z jego mieszkańcami zimą. W tym miesiącu dowiedzieliśmy się również jaką garderobę zakładać zimą, żeby nie było nam zbyt chłodno, ale również zbyt ciepło – ponieważ moglibyśmy zachorować. Przed feriami omówiliśmy bezpieczeństwo podczas zabaw w czasie wakacji zimowych. Niektórzy z naszej grupy wyjechali na ferie w góry, dlatego omówiliśmy również bezpieczeństwo podczas zabaw zimowych na śniegu. W miesiącu styczniu nasz grupowy miś Antoś zakończył swoją drogę po grupie. Dzieci chętnie gościły misia w swoim domu, czytały mu bajeczkę i rysowały.

Magdalena Grzybowska

W styczniu zaprosiliśmy do przedszkola naszych ukochanych Dziadków i Babcie, aby uczcić ich święto. Przygotowaliśmy dla bliskich przedstawienie jasełkowe przybliżające historię narodzenia Pana Jezusa. Podczas występu nie zabrakło kolęd i pastorałek śpiewanych przez dzieci, tańca ze wstążkami oraz gry na janczarach, które pięknie dopełniły zaśpiewaną przez naszych małych aktorów w języku angielskim – piosenkę o świątecznym dzwoneczku. Specjalnie dla wyjątkowych gości dzieci wykonały także piosenkę „Cza cza dla babci i dziadka” oraz złożyły Szanownym Seniorom rymowane życzenia. Następnie przedszkolaki wręczyły samodzielnie przygotowane  upominki w postaci babeczek udekorowanych słodkim lukrem, czekoladą i przyprawionych szczerym uczuciem szacunku i miłości!

Po przedstawieniu zaprosiliśmy naszych przemiłych gości na kawę i pyszne faworki  – upieczone specjalnie na tę okazję przez panie kucharki z naszego przedszkola.

        Joanna Mateja

W styczniu Mali Odkrywcy dowiedzieli się w jaki sposób ludzie dawniej i dziś mierzyli czas – poznali i obejrzeli różne rodzaje zegarów i czasomierzy. Próbowaliśmy sobie odpowiedzieć na pytania: Co to jest czas?, Dokąd biegnie czas i czy można go zatrzymać lub złapać? Wyjaśniliśmy sobie pojęcia: dzień, noc, tydzień, miesiąc, rok. Dzieci nauczyły się nazw miesięcy, utrwaliły nazwy dni tygodnia. Rozmawialiśmy także o Nowym Roku i o postanowieniach noworocznych. Przypomnieliśmy sobie, jak należy się ubierać w mroźne i śnieżne dni, w jaki sposób dbać o ptaki i zwierzęta podczas zimy, czym i kiedy je dokarmiać, aby im nie zaszkodzić. Dzieci czytały globalnie wyrazy: czas, zegar, tydzień, dzień, noc.

Nasze plany grudniowe związane z rodzinnym spotkaniem świątecznym, podczas którego nasi mali aktorzy mieli wystawić jasełka, pokrzyżowała choroba. Dlatego przedstawienie dla rodziców odbyło się 22. 01. 2020 r. Tym razem frekwencja dopisała i niemal w komplecie dzieci pojawiły się na scenie w pięknych kostiumach – jak na prawdziwych aktorów przystało! Były kolędy, pastorałki, taniec ze wstążkami oraz piosenki świąteczne śpiewane po angielsku przy akompaniamencie dzwoneczków. Dziękujemy serdecznie wszystkim Rodzicom za przygotowanie strojów oraz tacie Marysi za wykonanie pięknej szopki betlejemskiej 🙂

Nie zapomnieliśmy także o bardzo ważnym święcie, które przypada w styczniu – Dniu Babci i Dziadka. Nauczyliśmy się piosenki o dziadkach, przygotowaliśmy dla nich słodkie prezenty. Rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób dzieci spędzają czas z babcią i z dziadkiem, jaka jest babcia, jaki jest dziadek, wreszcie zaprosiliśmy ich do przedszkola na przedstawienie jasełkowe. Wyjaśnialiśmy sobie także kim tak właściwie są dziadkowie – są rodzicami naszych rodziców. Aby zrozumieć to dość trudne zagadnienie – wykonaliśmy na zajęciach przykładowe drzewo genealogiczne. Przy tej okazji utrwaliliśmy poznane w listopadzie wyrazy: mama, tata, babcia, dziadek, siostra.

    Joanna Mateja

W miesiącu styczniu realizowaliśmy projekt „Lubimy zimę”. Wspólnie obserwowaliśmy zmiany zachodzące w przyrodzie (chłód, brak liści na drzewach) i wiemy, że jest to związane z porą roku. Dzieci poznawały zimowe zabawy na śniegu i lodzie. Rozmawialiśmy o zasadach bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych, o tym, jakie zabawy są bezpieczne, a jakie nie.

Przygotowywaliśmy się do Dnia Babci i Dziadka, a nasze starania zostały ukoronowane uroczystością w przedszkolu. Dzieci zaprezentowały się w przedstawieniu pt. „Pomocnicy Świętego Mikołaja”. Po udanym występie, oklaskach i otartych łzach – nadszedł czas na słodki poczęstunek i wręczenie upominków naszym specjalnym gościom.

Alicja Cichacka

Grudzień to magiczny czas oczekiwań na Święta Bożego Narodzenia. W grupie Tropiciele był to bardzo intensywny czas. 6 grudnia br. odwiedził nasze przedszkole Święty Mikołaj i przyniósł słodkie upominki. Z okazji tej wizyty udekorowaliśmy naszą grupową choinkę, lecz Św. Mikołaj miał tyle pracy, że pomachał nam tylko przez okna i ruszył w dalszą drogę.

Poznaliśmy wiele świątecznych piosenek i uczyliśmy się wierszyków, aby pięknie zaprezentować się w przedstawieniu dla rodziców pt.”Pomocnicy Świętego Mikołaja”. Oprócz przygotowań do świąt doświadczyliśmy też wielu przyjemności, m.in. obejrzeliśmy dwa przedstawienia teatralne: „Broda Świętego Mikołaja” z cyklu Muzolaki oraz „Dzwoneczek Świętego Mikołaja” Teatru Promyk.

Alicja Cichacka

„Czy wy wiecie, że mam najlepszych Dziadków na świecie? …”

W dniu 16 stycznia br. w grupie Gumisie została zorganizowana uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Zaproszeni przez wnuczęta bliscy obejrzeli najpierw część artystyczną, podczas której przedszkolaki  śpiewały piosenki, wykonały układ taneczny i mówiły wiersze. Dziadkowie nagrodzili  występ dzieci ogromnymi brawami! Po przedstawieniu Gumisie wręczyły swoim gościom upominki, przygotowane przez nie samodzielnie na tę okazję.

Po części oficjalnej udaliśmy się do sąsiedniej sali, która tego dnia zmieniła się w kawiarenkę. Na gości czekały przepyszne faworki – tradycyjnie przygotowane przez nasze panie kucharki. Dziadkowie przynieśli dla małych artystów słodkości i soczki. Tego dnia obchodziła również urodziny Anastazja, której dzieci zaśpiewały „Sto lat” i zostały przez nią poczęstowane cukierkami.

Będziemy ciepło wspominać spotkanie z Dziadkami! Dziękujemy za poświęcony nam czas i liczne przybycie 🙂

Małgorzata Leończuk

W grudniu nadszedł upragniony i długo wyczekiwany przez dzieci czas Bożego Narodzenia. W pierwszym tygodniu projektu „Czekamy na święta” przygotowywaliśmy się na odwiedziny Mikołaja. Uczyliśmy się tańca i piosenki o Mikołaju, dekorowaliśmy salę, ubieraliśmy choinkę i oczywiście rysowaliśmy list do Świętego. W tym czasie obejrzeliśmy dwa przedstawienia teatralne „Broda Świętego Mikołaja” z cyklu „Muzolaki” oraz „Dzwoneczek Świętego Mikołaja” Teatru Promyk. 6 grudnia sympatyczny pan w czerwonym płaszczu nie zapomniał odwiedzić nas w domu i w przedszkolu. Przyniósł słodkie upominki i pokazał się na przedszkolnym podwórku 🙂

W kolejnych tygodniach rozmawialiśmy o przedświątecznych porządkach, zwyczajach bożonarodzeniowych, uczyliśmy się śpiewać kolęd i pastorałek. Nie zabrakło również świątecznych opowieści czytanych przez nasze panie. Doświadczyliśmy zapachów świąt – poznając przyprawy korzenne dodawane do pierników. A gdy już wiedzieliśmy jakich przypraw użyć, to przygotowaliśmy ciasto i upiekliśmy aromatyczne pierniczki. Dowiedzieliśmy się także, co znajduje się na świątecznym stole i przećwiczyliśmy nakrywanie do stołu. Nauczyliśmy się składać świąteczne życzenia i przygotowaliśmy dla rodziców tradycyjne przedstawienie jasełkowe.

                                                                                                                               Joanna Mateja

12 grudnia br. w grupie „Wesołe Nutki” odbyły się jasełka. Na przedstawienie licznie przybyli zaproszeni goście. Jako pierwsze na scenę weszły z lampionami dziewczynki w strojach aniołków, które wprowadziły nas w podniosły nastrój w ten piękny wieczór. Dzieci grające Marię i Józefa zajęły swoje miejsca w szopce przy kołysce z dzieciątkiem. Stopniowo rozbrzmiewały kolędy opowiadające o minionych wydarzeniach. Maria lulała dzieciątko do kolędy „Lulajże Jezuniu”. Aniołki zapowiadały nadchodzących gości. Nasi dzielni aktorzy wzorowo sprostali swoim trudnym zadaniom, mimo tremy pięknie zagrali swoje role. Pastuszkowie weszli na scenę przy głośnym śpiewie kolędy „Przybieżeli do Betlejem”, a Trzech Króli prowadziła pastorałka „Świeć gwiazdeczko”.

Zarówno dziewczynki, jak i chłopcy – przepięknie przemawiali i zatańczyli swoje układy taneczne, przenosząc nas wszystkich do gwieździstego Betlejem. Wspólnie z rodzicami przeżyliśmy cudowny wieczór podziwiając nasze przedszkolaki, które artystycznie bardzo się rozwinęły i pokazały, jak pięknie potrafią śpiewać i występować.

Magdalena Grzybowska

W listopadowym projekcie „Polska – mój dom” próbowaliśmy odpowiedzieć na bardzo trudne dla małego dziecka pytanie: Co to znaczy „być Polakiem?”. Najpierw staraliśmy się sformułować odpowiedzi na pytania: Kim jestem?, Gdzie mieszkam?, Kim są moi bliscy? – stopniowo przesuwając się dalej w naszych poszukiwaniach. Poznaliśmy nasz region i związaną z nim „Legendę o poznańskich koziołkach” oraz  smaki, folklor i gwarę Wielkopolski. Wskoczyliśmy do pociągu i przejechaliśmy nasz kraj od Poznania do  Krakowa- miasta naszych królów, by usłyszeć przepiękną „Legendę o Smoku Wawelskim”. Następnie płynęliśmy po Wiśle w stronę naszej stolicy Warszawy, by usłyszeć wzruszającą „Legendę o Warszawskiej Syrence”. W procesie poznawania przez dzieci własnej ojczyzny, ważną rolę odgrywa przybliżenie im symboli narodowych, dlatego też i w naszej grupie nie mogło zabraknąć rozmowy na ich temat. Dołączyliśmy również do akcji MEN „Szkoła do hymnu” i wspólnie z resztą przedszkolaków odśpiewaliśmy hymn Polski – 08.11.br. o godzinie 11:11. Nasz kraj kryje w sobie wiele bogactw, takich jak: muzyka, sztuka, poezja- staraliśmy się poznać je bliżej poprzez różnorodne zabawy. Ponieważ listopad kojarzy się z deszczem, odsłuchaliśmy  preludium Des-dur Op.28 Nr 15 naszego kompozytora Fryderyka Chopina. Naszych najwybitniejszych malarzy poznaliśmy poprzez ich dzieła ukazujące krajobrazy polskiej wsi. Sami także staraliśmy się taki krajobraz namalować w zespołach. Sztuka ludowa w naszym pięknym kraju mieni się bogatą paletą barw, w cudowny bajkowy sposób zostało to ukazane w przedstawieniu pt.: „Baśń o trzech konikach”, które przedszkolaki miały okazję zobaczyć podczas wycieczki do Teatru Animacji w Poznaniu. Pod koniec projektu dzieci bawiły się przy wierszach Juliana Tuwima i  śpiewały utwory Jana Brzechwy. Listopad to również święto „Pluszowego Misia”, które w naszym przedszkolu obfitowało w niezwykle radosne atrakcje. Ostatni tydzień upłynął nam na nauce zasad savoir vivre. Nie mogło w naszej grupie zabraknąć również tradycyjnych andrzejkowych wróżb i zabaw, które kończyły nasz projekt.

Magdalena Grzybowska

Kolejnym projektem edukacyjnym realizowanym w grupie „Tropicieli” był „Zima już jest blisko”.. Zrealizowaliśmy tematy związane z deszczem i wiatrem. Dzieci dowiedziały się, jak zwierzęta przygotowują się do zimy, jak zrobić przetwory na zimę i jak należy ubierać się stosownie do pory roku. Tropiciele ćwiczyły samodzielne ubieranie się przed wyjściem na spacery. Podczas nich przedszkolaki obserwowały zmiany zachodzące w przyrodzie. Kilkoro dzieci z grupy brało udział w konkursie „Święto Pluszowego Misia”. Z okazji tego święta odwiedziły nas w przedszkolu panie z Biblioteki Publicznej i czytały misiowe bajeczki. W naszej sali przez cały dzień bawiliśmy się swoimi misiami – przytulankami. Czas nam upłynął w miłej, radosnej i tanecznej atmosferze 🙂

Alicja Cichacka

Projekt edukacyjny „Drzewo” był realizowany w grupie „Tropiciele” od 21.10. do 15.11. br. Podczas trwania projektu dzieci dowiedziały się, że drzewo zbudowane jest z korzenia, pnia, gałęzi, liści lub igieł. Zapoznaliśmy się z wyglądem drzew w każdej z czterech pór roku. Często chodziliśmy na spacery w poszukiwaniu darów jesieni. Tropiciele przyglądali się skarbom, które dają nam drzewa- liściom, kasztanom, żołędziom  i  orzechom. Urozmaiciły one nasze zajęcia podczas zabaw plastycznych, które dzieci uwielbiają.

Alicja Cichacka

W listopadzie przybliżaliśmy dzieciom najważniejsze informacje o Polsce. Dzieci poznały nazwy największych miast Polski takich jak Warszawa, Toruń czy Gdańsk poprzez zabawę metodą czytania globalnego. Wybraliśmy  się w „podróż” po Polsce, zaznajamiając się z najbardziej znanymi zabytkami i symbolami danego miasta. Odpowiadaliśmy na pytania dotyczące naszego kraju w quizie. W trakcie zabawy, która miała na celu rozpoznanie położenia stolicy na mapie- dzieci ćwiczyły także umiejętność poruszania się w przestrzeni: w lewo, w prawo, do przodu. Gumisie wysłuchały legendy o powstaniu miasta Warszawa i na pamiątkę zabrały do domu wykonaną wcześniej pracę plastyczną przedstawiającą Warszawską Syrenkę z jej atrybutami: mieczem i tarczą.

Uczyliśmy się również hymnu Polski, aby 11 listopada wspólnie z dziećmi z naszego przedszkola- uroczyście go zaśpiewać. Dzień ten był pełen wrażeń, zwłaszcza dla „starszaków”, z którymi oborniccy dziennikarze przeprowadzili wywiad.

W minionym miesiącu rozpoczęliśmy także przygotowania do grudniowego spotkania z rodzicami, podczas którego dzieci przedstawią tradycyjnie jasełka. Uczyliśmy się więc sumiennie ról i piosenek.

20 listopada razem z grupami „Wesołe Nutki” i „Mali Odkrywcy” wybraliśmy się do Teatru Animacji na przedstawienie pt. „Baśń o trzech konikach”. Po spektaklu udaliśmy się za kulisy, gdzie reżyser przybliżył dzieciom pojęcia związane z tym miejscem, a następnie w ciekawy sposób opowiedział o swojej pracy i zajęciach osób przygotowujących przedstawienia np. projektantach rekwizytów.

Pod koniec miesiąca (25 listopada) odwiedziły nas panie z Biblioteki Publicznej, z którymi przenieśliśmy się w świat pluszowego misia. Dzieci posłuchały czytanych przez panie fragmentów bajek, których głównymi bohaterami były sympatyczne niedźwiadki.  Spotkanie to zorganizowane zostało w ramach Dnia Pluszowego Misia. Ponadto nauczycielki starszych grup przygotowały wspaniałe atrakcje dla dzieci, a najbardziej emocjonującym punktem dnia były podchody, podczas których dzieci chętnie szukały wskazówek po to, aby móc wykonywać kolejne zadania.

Małgorzata Leończuk

Dnia 20.11. br. przedszkolaki z grup: „Wesołe Nutki”, „Mali Odkrywcy” oraz „Gumisie”- uczestniczyły w wycieczce do Teatru Animacji w Poznaniu. Celem wyjazdu było obejrzenie pięknego spektaklu pt.: „Baśń o trzech konikach” oraz poznanie tajemnic teatru.

Dzieci obejrzały  mądry- inspirowany motywami ludowymi- spektakl, który opowiadał w prosty sposób o potrzebie akceptacji, uznania i przyjaźni. Po przedstawieniu wszyscy wybrali się na wycieczkę po teatrze, a naszymi przewodnikami byli aktorzy Teatru Animacji oraz sam reżyser „Baśni o trzech konikach”.  Artyści oprowadzili dzieci po zakamarkach teatru, pokazali miejsca, gdzie aktorzy schodzą ze sceny i odpowiadali na pytania naszych milusińskich. Wizytę zakończyliśmy w Galerii Lalek, gdzie znajdują się lalki z archiwalnych przedstawień. Po tych niecodziennych doświadczeniach dzieci zjadły z apetytem drugie śniadanie, a następnie udaliśmy się w powrotną drogę do naszego przedszkola.

Nadmienić należy, iż przed wyjazdem do Poznania, dzieci dowiedziały się, jak bezpiecznie podróżować autokarem oraz poznały zasady prawidłowego zachowania się w teatrze. Z pełnym przekonaniem możemy stwierdzić, że to niecodzienne wydarzenie spotkało się z  zachwytem naszych przedszkolaków i rozbudziło u nich jeszcze większe zainteresowanie kulturą – sztuką i sceną.

Małgorzata Leończuk

W listopadzie nasza grupa realizowała projekt „Polska – mój dom”. Podczas trwania projektu dzieci utrwaliły symbole narodowe, nauczyły się śpiewać  hymn Polski, który wspólnie z całą społecznością przedszkolną odśpiewały 8. 11. 2019 r. o godz. 11.11 w ramach akcji MEN – „Szkoła do hymnu”.

Zwiedziliśmy wirtualnie stolicę Polski – Warszawę, dawną stolicę – Kraków oraz przeczytaliśmy legendy związane z tymi miastami. Dzieci na zajęciach poznały mapę Polski, główne rzeki płynące przez kraj oraz naszą miejscowość.  Poznaliśmy polskie tańce narodowe, sylwetkę  i muzykę wielkiego polskiego kompozytora – Fryderyka Chopina. Dzieci zapoznały się z polską sztuką ludową, strojami ludowymi z regionu Wielkopolski.  Podczas wycieczki do Teatru Animacji w Poznaniu obejrzały sztukę opartą na motywach ludowych pt.: „Bajka o trzech konikach”.

W tym miesiącu odwiedzili nas także rodzice, uczestniczyli oni w zajęciach otwartych  dotyczących twórczości polskiego poety Juliana Tuwima. Dzieci usłyszały wiersz „Lokomotywa” i podczas zabaw opartych na jego treści- liczyły wagony, ćwiczyły narząd mowy, zamieniały się w pociągi oraz wspólnie z rodzicami dorysowywały przedmioty, które mogły znajdować się w pozostałych wagonach lokomotywy.

W ostatnim tygodniu projektu dzieci  obchodziły Dzień Pluszowego Misia oraz utrwalały zasady dobrego zachowania podczas zajęć z savoir vivre. Wiemy bowiem dobrze, że każdy prawdziwy Polak powinien umieć  kulturalnie zachować się w każdej sytuacji.

Projekt zakończył się andrzejkowymi wróżbami – to kolejny element tradycji ludowej, z którą zetknęły się dzieci. Nie zabrakło wróżb dotyczących przyszłości. Dzieci doskonale poradziły sobie z odgadywaniem zawodów, które symbolizowały losowane przez nie przedmioty.

Joanna Mateja

07.11.br. dzieci z grupy Tropiciele zaprosiły do przedszkola swych rodziców na pierwszą, dla nich ważną uroczystość – „Pasowanie na Przedszkolaka”.

Dzieci dzięki współpracy wychowawczyń i rodziców przedstawiły zebranym gościom montaż słowno-muzyczny. Następnie złożyły przysięgę, po której zostały pasowane przez Panią Dyrektor, na prawdziwych przedszkolaków. Otrzymały także okolicznościowe dyplomy i medale. Uwieńczeniem uroczystości była wspólna, rodzinna biesiada ze słodkim poczęstunkiem. Ogromną niespodzianką dla dzieci były zabawki, zakupione przez rodziców i Panią Dyrektor. Wzbogaciły one tematyczne kąciki w sali.

Serdecznie dziękujemy!!!

Alicja Cichacka

W październiku nasza grupa  realizowała projekt „Drzewo”. Rozpoczęliśmy go wycieczką do Ogrodu Botanicznego w Poznaniu, gdzie dzieci uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych „Zwierzęta w ogrodzie – na drzewie, pod ziemią i w wodzie”.

Podczas trwania projektu dzieci dowiedziały się jak zbudowane jest drzewo, gdzie rosną najstarsze i największe drzewa na świecie oraz jakie znaczenie mają drzewa dla człowieka. Mali Odkrywcy przyglądali się jesiennym skarbom, które dają nam drzewa – liściom, żołędziom, kasztanom, jarzębinie, orzechom. Z jesiennych spacerów przynosiły do przedszkola dary jesieni, z których powstawały rozmaite prace, min.: Suknia Pani Jesieni, jesienne makiety czy obrazki.

10 października obchodziliśmy Dzień Drzewa, podczas którego posadziliśmy na podwórku przedszkolnym kilka drzew. Tego dnia odwiedził nas ekspert od drzew- w osobie pana leśniczego. W bardzo ciekawy sposób opowiedział o lesie, jego mieszkańcach, i oczywiście- o rosnących tam drzewach.

                                                                                                                                            Joanna Mateja

Kolejnym projektem edukacyjnym realizowanym w grupie Wesołe Nutki był  projekt „Drzewo”, który  trwał do końca października. Na cztery tygodnie Wesołe Nutki stały się badaczami drzew. Projekt zaczęliśmy interesującą wycieczką do Ogrodu Botanicznego w Poznaniu. Następnie  ekspert, który nas odwiedził- pan leśniczy, opowiedział nam o lesie, rosnących tam drzewach oraz żyjących w nim mieszkańcach. Odkryliśmy, że drzewo składa się z korzeni, pnia, gałęzi i liści lub igieł oraz, że jego wygląd zmienia się w ciągu roku. Aby zdobyć tę wiedzę, przeprowadziliśmy wiele wypraw w poszukiwaniu drzew liściastych i iglastych, a także w poszukiwaniu skarbów lasu. Dowiedzieliśmy się, że drzewo może być zabytkiem – pomnikiem przyrody.  Zapoznaliśmy się z wyglądem drzew w każdej z czterech pór roku. Często wybieraliśmy się na jesienne spacery. Rozmawialiśmy również o zwierzątkach żyjących w parku i w lesie. Odegraliśmy scenkę dramową o Czerwonym Kapturku, z której dowiedzieliśmy się, że w lesie rosną grzyby jadalne i trujące, dlatego też dzieci nie mogą same zbierać grzybów. Nauczyliśmy się również piosenki pt.:”Jesień jak zaczarowana” i  ” Zwierzęta w lesie”. W tym miesiącu postawiliśmy również na zdrowie – wykonywaliśmy ćwiczenia, pokonywaliśmy tory przeszkód i uczestniczyliśmy w zabawach ruchowych.
Magdalena Grzybowska

W tym roku szkolnym Mali Odkrywcy biorą udział w projekcie czytelniczym „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”. Razem z Misiem przedszkole realizuje kierunek polityki MEN: „Wychowanie do wartości poprzez kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych. Wiodące kompetencje kluczowe: porozumiewanie się w języku ojczystym”.

Dzieci wybrały grupową maskotkę – Misia Maciusia, który w roku szkolnym 2019/2020 już odbywa czytelniczą podróż po domach przedszkolaków. Miś został wyposażony w dzienniczek, w którym rodzice wpisują tytuł przeczytanego utworu, a dzieci wykonują pamiątkowy rysunek lub odrysują swoją rączkę (praca w domu). W tym roku czytamy polskie bajki, baśnie, wiersze. Projekt zainaugurowało czytanie w grupie przedszkolnej, do którego zaprosiliśmy Panią z Biblioteki Publicznej w Obornikach. W przedszkolu czytamy codziennie podczas relaksacji wybrane przez dzieci i nauczyciela utwory, np. wiersze M. Konopnickiej, J. Brzechwy, D. Gellner, J. Kornhausera. W Dniu Przedszkolaka Wiceburmistrz Obornik Pan Piotr Woszczyk przeczytał dzieciom z całego przedszkola wiersz Jana Brzechwy „Na straganie”.

Oprócz modułu czytelniczego dzieci realizują moduł „Misiowy wolontariat”. Włączyliśmy się już w zbiórkę karmy dla schroniska Azorek w Obornikach oraz zbiórkę plastikowych nakrętek dla chorej Zuzi. W listopadzie Mali Odkrywcy będą czytelniczo świętować „Dzień Pluszowego Misia” oraz w kolejnych  miesiącach realizować następne moduły projektu.

Joanna Mateja

Grupa Wesołe Nutki po powitaniach i wspomnieniach z wakacji, rozpoczęła nowy projekt edukacyjny pt. „Gospodarstwo”. Podczas odkrywania, co można spotkać w takim ciekawym miejscu jak gospodarstwo, przedszkolaki dowiedziały się: jakie zboża i warzywa rolnicy wysiewają na polach, co z tych produktów wytwarzamy oraz jakie maszyny potrzebne są rolnikowi. Poznaliśmy również drzewa i owoce rosnące w sadzie oraz przetwory z nich zrobione. W gospodarstwie mieszkają również zwierzęta, którymi dzieci były bardzo zaciekawione. Z wielkim zainteresowaniem przedszkolaki słuchały jak otrzymujemy wełnę z owcy, co nam daje koza, krowa czy kura. Dzieci wykonały ciekawe prace plastyczne, dzięki którym łatwiej było im utrwalić poznane zwierzęta, a jednocześnie- podczas wykonywania tych prac przedszkolaki świetnie się bawiły. Nauczyliśmy się piosenki pt.: „Dziwne rozmowy” i  „Co nam dają zwierzęta” oraz tańca „Koniki”. Na nasze zaproszenie dk przedszkola przyjechał ekspert, który przywiózł i pokazał nam bardzo ciekawe okazy ptactwa ozdobnego. Dzieci z zainteresowaniem oglądały miniaturowe kurki i kogucika rasy karzełek holenderski oraz kurczaka- kochina olbrzymiego.

 Magdalena Grzybowska

„Gospodarstwo”- to pierwszy projekt w nowym roku przedszkolnym. W sali Gumisiów zrobiło się sielsko i wiejsko 🙂 W ramach projektu dzieci poznały wiejską zagrodę i zwierzęta, jakie w niej mieszkają a także maszyny rolnicze pomocne w pracy na polu. Naśladowaliśmy wspólnie odgłosy krowy, owcy, barana, konia świnki a nawet indyka. Dzieci dowiedziały się, co jedzą wiejskie zwierzęta, jak żyją i co dzięki nim mamy. Wykonywały wiele różnych prac plastycznych a także nauczyły się piosenki o gospodarstwie pt: „Dziwne rozmowy”. W ramach projektu gościliśmy w przedszkolu eksperta, hodowcę ptactwa ozdobnego – pana Daniela, który przywiózł i pokazał dzieciom kurkę miniaturkę i koguta. Dzieci miały okazję przyjrzeć się z bliska zwierzętom i zadać ciekawe pytania. Gumisie dowiedzieli się również, że wiejskie gospodarstwo to nie tylko zwierzęta i maszyny, ale także pachnące sady pełne owoców i  ogródek z warzywami.  Wybraliśmy się wspólnie na osiedlowy stragan, by kupić warzywa i jajka na sałatkę jarzynową, którą z apetytem zjedliśmy. 20 września, z okazji Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka, dzieci wzięły udział w przedstawieniu kukiełkowym pt: „Martynka w Krainie Baśni”, które przygotowały panie nauczycielki. Tydzień później odwiedziły nas Muzolaki z przedstawieniem „Z muzyką dookoła świata”.

Projekt czytelniczy „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”

Gumisie przystąpiły do projektu „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”. Jest to projekt, którego głównym celem jest rozwijanie czytelnictwa. Dzieci wraz z nauczycielem wybrały grupową maskotkę – Misia, który w roku szkolnym 2019/2020 odbędzie czytelniczą podróż po domach przedszkolaków. Dodatkowo dzieci zabierają do domu dzienniczek, w którym rodzice wpisują tytuł utworu, który został przeczytany, a dzieci wykonują pamiątkowy rysunek lub odrysowują swoją rączkę. Projekt został zainaugurowany przy okazji odwiedzin wyjątkowych Pań pracujących w Bibliotece Miejskiej w Obornikach, które czytały dzieciom bajki i wiersze.

Malwina Dolata-Dombrowicz

Nowy rok szkolny Mali Odkrywcy rozpoczęli od wspomnień z wakacyjnych podróży. Dzieci zwiedziły różne miejsca, między innymi wieś. Stąd powstał pomysł zagłębienia się w temat wiejskiego gospodarstwa. W ramach projektu dzieci poznały zwierzęta z wiejskiego podwórka: krowę, konia, owce, drób. Nauczyły się tańca „Koniki”, obejrzały film przybliżający maszyny rolnicze, wykonały rozmaite prace plastyczne- między innymi owieczkę z waty i papieru. Przedszkolaki odwiedził ekspert, hodowca drobiu ozdobnego- pan Daniel, który zaprezentował dwa gatunki kurek ozdobnych i podzielił się swoją imponująca wiedzą na temat drobiu.

Mali Odkrywcy dowiedzieli się także o tym, co rośnie w sadzie i w ogrodzie. Dzieci oglądały, jadły, wąchały, kroiły, liczyły, segregowały, układały owoce i warzywa oraz przygotowały pyszny sok warzywno – owocowy, który ze smakiem wypiły. Czterolatki odwiedziły także osiedlowy stragan, aby z bliska przyjrzeć się wielu gatunkom owoców i warzyw. Wykonały ziemniaczane stworki z warzyw.

We wrześniu dzieci obejrzały dwa przedstawienia: „Z muzyką dookoła świata” z cyklu Muzolaki oraz przedstawienie kukiełkowe w wykonaniu nauczycieli- „Martynka w Krainie Baśni”, które uświetniło obchody Dnia Przedszkolaka w naszej placówce.

Joanna Mateja

Tematem projektu października było „Drzewo”.  Przy pomocy krótkich filmów edukacyjnych dzieci poznały piętra lasu,  charakterystyczną roślinność, leśnych mieszkańców oraz cykl życia drzew.  Przeczytaliśmy wiersz M. Strzałkowskiej pt. „Wyprawa”, a następnie dyskutowaliśmy o tym, jak zachowywać się podczas wycieczki do lasu. W czasie trwania projektu, podczas codziennych zajęć- kształtowaliśmy postawę szacunku wobec roślin i zwierząt.

Mieliśmy też okazję wzięcia udziału aż w trzech przedstawieniach:

– „Bal u Pani Jesieni”-  z cyklu Muzolaki- mający na celu umuzykalnianie dzieci,

– „ Śmieciaki ratują świat” spektakl Teatru TAK z użyciem słownictwa w języku angielskim. Dzięki temu spotkaniu przedszkolaki poznały nawyki proekologiczne i zrozumiały, dlaczego panie proszą na przykład o zgaszenie światła po wyjściu z toalety 😉

– „Recepta na odwagę”- przedstawienie Teatru Promyk o tym, jak oswoić swój strach i go pokonać.

Pogoda w tym miesiącu szczególnie dopisała, mogliśmy więc wychodzić  na długie spacery.  Podczas spacerów obserwowaliśmy zmieniającą się przyrodę. Nazywaliśmy niektóre gatunki drzew, oglądaliśmy kształty, wielkości i kolory liści. Sprawdzaliśmy, jak dużo liści już opadło z drzew i podziwialiśmy usypane z nich dywany. Liczyliśmy też drzewa i rozróżnialiśmy gatunki- liściaste i iglaste.  Po powrocie na teren przedszkola Gumisie często bawiły się jeszcze na placu zabaw.

Podczas zajęć wykorzystywaliśmy materiał przyrodniczy, który udało nam się zebrać przy pomocy Rodziców, za co serdecznie dziękujemy! Kasztany posłużyły nam między innymi do działań matematycznych, muzycznych, a także jako tor przeszkód do zabaw sensorycznych. Dzieci uczyły się pracować w małych grupach, pomagając sobie wykonując określone zadanie. Uczyliśmy się także piosenek „Jesień i zwierzęta” i „Wiewióreczka ruda”. Wykonywaliśmy układ taneczny do utworu „Szyszunia dance”. Obejrzeliśmy bajkę pedagogiczną o szyszuni, wzmacniającą poczucie wartości i indywidualności.

Wprowadziliśmy zajęcia z elementami autorskiego  programu pani Doroty Dziamskiej „Edukacja przez ruch”.  Dzieci poznały sposób zapisu swojego imienia, wykonywały w tym celu zabawy czytelnicze układając litery według podanego wzoru.

W minionym miesiącu rozmawialiśmy także o darach jesieni. Dzieci poznały więc owoce dębu, kasztanowca, jarzębiny oraz klonu. Dowiedziały się, czym jest sad i jakie rodzaje drzew tam rosną. Próbowały rozpoznać smak jabłka, gruszki i śliwki- bez pomocy wzroku. Wykonaliśmy kolorowe stempelki z owoców na kartkach, z których stworzyliśmy następnie podkładki pod talerze. Udało nam się również wykonać sałatkę jarzynową. Zadanie to dało dzieciom wiele radości i podeszły do tego zadania z dużym zaangażowaniem. To był pracowity miesiąc 🙂

Małgorzata Leończuk

10 października to „Światowy Dzień Drzewa”. Z tej okazji, grupy „Mali Odkrywcy” i „Wesołe Nutki- zaprosiły do naszego przedszkola pana leśniczego. Gość opowiedział przedszkolakom wiele ciekawostek o lesie. Wiemy już, że rosną tam drzewa iglaste i liściaste, a drzewa chociaż nie mają buzi też jedzą, ale w zupełnie inny sposób niż ludzie. Dzięki drzewom powietrze w lesie jest bardzo czyste, dlatego warto wybrać się tam na spacer! A podczas spaceru można przyjrzeć się młodym drzewkom, jak i również tym bardzo starym i wysokim. Drzewa są długowieczne- pan leśniczy poinformował dzieci, że dąb może rosnąć nawet 1000 lat. Spacerując po lesie można spotkać również różne zwierzęta, dla których drzewa są schronieniem i domem. Na terenie naszego placu zabaw chcieliśmy posadzić drzewo, dlatego poprosiliśmy pana leśniczego o radę i wspólnie wybraliśmy najlepsze miejsce i zasadziliśmy nasz pierwszy grupowy okaz 🙂
Magdalena Grzybowska

7 października br.- „Wesołe Nutki” oraz „Mali Odkrywcy” po raz pierwszy udały się na wycieczkę do Ogrodu Botanicznego w Poznaniu. Maluchom od rana towarzyszył wesoły nastrój! Już na miejscu Pani Jesień okazała się dla nas bardzo łaskawa i rozsypała przed przedszkolakami całą paletę barw- w odcieniach złota, czerwieni, brązu i ciemnej zieleni. Dzieci spotkały również ptaszki- sikorki, dzięcioła dużego i kowalika, które z entuzjazmem obserwowały przez lornetki. Pani Jesień rozświetliła Ogród Botaniczny złotymi promieniami słońca, nadając naszej wycieczce wyjątkową aurę i zachęcając wiewiórki do wyjścia z dziupli. Dzieci miały niebywałą okazję przypatrywać się wiewiórkom, które z zapałem gromadziły zapasy na zimę. Na koniec naszej urokliwej wyprawy, przedszkolaki wykonały wiewiórkę z materiałów naturalnych. Wszystkie dzieci uśmiechnięte i szczęśliwe wróciły do przedszkola oczekując na kolejną wyprawę.

Magdalena Grzybowska

Do naszego przedszkola zaprosiliśmy eksperta-hodowcę  pana Daniela, który już od wielu lat zajmuje się ptactwem ozdobnym. Karierę hodowcy rozpoczął jako 5-letni chłopiec. Swoje okazy z rodziny kurowatych zbiera z wielkim zaangażowaniem, stale pogłębiając swoją wiedzę. Choć pan Daniel jest bardzo młody, jest znakomitym specjalistą w swojej dziedzinie i z zapałem gromadzi nowe unikaty, dbając o nie i otaczając należytą troską. W naszym przedszkolu zaprezentował karzełki holenderskie oraz kochina olbrzymiego.
Magdalena Grzybowska

Pierwsze dni w przedszkolu to czas niepewności, nieśmiałości, radości a także płaczu. Wszystkie dzieci w grupie „Tropiciele” były jednak bardzo dzielne! Spędzały czas na wspólnej zabawie, śpiewie (także po angielsku) oraz podczas pierwszych wyjść na spacery. Każdego dnia działo się w przedszkolu coś ciekawego. Dlatego też dzieci nie miały ochoty ani czasu na nudę. Po wspólnej zabawie sprzątały wzorowo salę, z apetytem jadły obiadek, a niektóre również z chęcią odpoczywały.

20 września obchodziliśmy nasz pierwszy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Dzieci z grupy „Tropiciele” obchodziły to święto razem ze starszymi koleżankami i kolegami. Brały także udział w przedstawieniu kukiełkowym pt. „Martynka w Krainie Baśni”- przygotowanym przez nauczycielki naszego przedszkola. Kolejnym miłym wydarzeniem tego dnia było spotkanie z gościem-ekspertem panem Danielem, który specjalizuje się w hodowli ptaków ozdobnych. Dzieci mogły zadawać pytania hodowcy i przyglądać się z bliska kurkom. Wizyta nawiązywała również do tematu projektu realizowanego w naszej grupie we wrześniu – „Gospodarstwo”. Ponadto uczestniczyliśmy również w pierwszym spotkaniu muzycznym z cyklu „Muzolaki”. Dzieci spisały się na medal, grzecznie i aktywnie uczestniczyły w koncercie.

Dziękujemy wszystkim Rodzicom za wyrazy sympatii, zaufanie i współpracę!

Alicja Cichacka

Projekt „Człowiek” rozpoczęliśmy od „Tygodnia Bezpieczeństwa”, podczas którego spotkaliśmy się ze strażakami, policjantami, Panią ze Straży Miejskiej oraz staliśmy się pacjentami przedszkolnego „Szpitala dziecięcego”. Przeżyć było co nie miara! Dowiedzieliśmy się o tym, jak bezpiecznie poruszać się po ulicy, jak zadbać o swoje zdrowie, a nawet profesjonalnie ugasić pożar wężem strażackim. Poznaliśmy także ludzkie zmysły i rozmawialiśmy o mamie i tacie. Przygotowaliśmy dla najbliższych zaproszenia i prezenty oraz przedstawienie na „Dzień Rodziny”.

Joanna Mateja

Mali Odkrywcy „Dzień Mamy i Taty” obchodzili podczas „Pikniku Rodzinnego” w Marszewcu. Dzieci wyraziły swoje uczucia do rodziców wierszem i piosenką. Była również okazja do przejażdżki kucykiem, holką, zabawy na trampolinie oraz kontaktu ze zwierzątkami. Pogoda dopisała, a kiełbaski z grilla smakowały wybornie 🙂

Joanna Mateja

W marcu realizowaliśmy projekt „Wiosenne przebudzenie”. W naszej sali zrobiło się zielono i kwitnąco. Dzięki zaangażowaniu Rodziców przygotowaliśmy ogródek, o który Gumisie troszczą się codziennie i obserwują wzrost roślin.

21 marca odbyło się przedstawienie z okazji Pierwszego Dnia Wiosny, które przygotowały dla przedszkolaków panie nauczycielki. Dzieci z każdej z grup zaśpiewały także wiosenną piosenkę, a po drugim śniadaniu wyruszyliśmy na spacer w kolorowym korowodzie.

W minionym miesiącu odbyły się także aż dwa koncerty „Muzolaków”. Szczególnie podobał się nam ten, w którym zaprezentowano dzieciom tradycje wielkopostne i wielkanocne z Krajny- polskiej krainy historycznej znajdującej się na obszarze położonym między Wielkopolską i Kaszubami.  Dzieci miały okazję zobaczyć w jaki sposób przygotowuje się palemkę wielkanocną, poznały zwyczaj robienia gniazda ze słomy dla Zająca, w którym zostawia się dla niego przysmaki.

W marcu dzieci nauczyły się piosenek o boćku i wiośnie. Ćwiczyły także sprawność swoich rączek- wykonały pracę plastyczną o bocianie z użyciem bibuły, malowały farbami krokusy i żabki. Korzystały również ze słonecznej pogody i często bawiły się na przedszkolnym placu zabaw. Gumisie coraz lepiej radzą sobie z samodzielnym ubieraniem się 🙂

Małgorzata Leończuk

W marcu realizowaliśmy projekt „Wiosenne przebudzenie”. Mali Odkrywcy obserwowali podczas spacerów, jak zmienia się przyroda wraz z nadejściem wiosny. Przyjrzeliśmy się bliżej budowie i wyglądowi roślin, a także obserwowaliśmy ich wzrost. Odwiedziliśmy kwiaciarnię, sadziliśmy cebulę, sialiśmy fasolę i rzeżuchę. Prowadziliśmy doświadczenie, jak rosną rośliny bez światła i wody. Odwiedził nas również ekspert w osobie pani dr Aleksandry Czerwińskiej – Nowak, która jest redaktorem naczelnym miesięcznika „Szklarnie, tunele, osłony” oraz „Warzywa”. Przedstawiła nam ona ciekawą prezentację o roślinach i przyniosła nasiona rozmaitych warzyw.

Ponadto w marcu przyjrzeliśmy się ptakom powracającym z ciepłych krajów do Polski, poznaliśmy ich odgłosy. Przywitaliśmy Wiosnę barwnym korowodem i śpiewaliśmy jej radosną piosenkę. Poznaliśmy także różne zjawiska pogodowe, które marzec lubi mieszać w swoim garnku i stworzyliśmy kalendarz pogody.

Joanna Mateja

Miesiąc marzec był w grupie Wesołych Nutek bardzo pracowity, realizowaliśmy projekt „Wiosenne przebudzenie”. W pierwszym tygodniu zastanawialiśmy się, dlaczego mówimy: „W marcu jak w garncu”. Natomiast w kolejnym doświadczaliśmy, czym różni się cebula z naszej kuchni od cebulki kwiatowej oraz jak rośnie fasola. Odwiedziła nas  także ekspertka dr Aleksandra Czerwińska – Nowak, redaktor naczelna miesięcznika branżowego „Szklarnie, tunele, osłony” i redaktor miesięcznika „Warzywa” krakowskiego Wydawnictwa Plantpress. W ciekawy sposób opowiedziała nam ona o różnych roślinach. Ponadto wybraliśmy się do sklepu ogrodniczego zobaczyć, jakie kwiaty pojawiły się tam wiosną . Udało się nam również sprawdzić na 2-metrowej chuście animacyjnej, czy zmieścilibyśmy się w gnieździe bociana.

Magdalena Grzybowska

Tropiciele w marcu poszerzali swoją wiedzę na temat roślin i ich pielęgnacji. Przedszkolaki stworzyły, z pomocą swoich rodziców, niezwykłe „Centrum Badawcze”, w którym można było przeczytać książkę albo obejrzeć atlas o roślinach, przyjrzeć się nasionom oraz cebulom różnych kwiatów. Dzieci mogły podziwiać również odmiany różnych wiosenny kwiatków, dzięki temu w naszej sali roznosił się piękny zapach! Nie zabrakło także wspólnych wiosennych porządków w przedszkolnym ogrodzie- wspólnie posadziliśmy piękną różę, która mamy nadzieję pięknie zakwitnie. Przez cały miesiąc utrwalaliśmy budowę roślin oraz ich odmiany. Założyliśmy hodowlę fasoli, posadziliśmy również cebulki, z których wyrósł szczypiorek. Odwiedziliśmy kwiaciarnię i kupiliśmy kwiatki, aby wspólnie jeszcze bardziej upiększyć naszą salę. Podczas trwania projektu nie zabrakło licznych zabaw dydaktycznych oraz logopedycznych m.in. stworzyliśmy wiosenną łąkę, która powstała poprzez rozdmuchiwanie farb słomkami. Ponadto przedszkolaki brały udział w „słodkim eksperymencie” z cukierkami. Naszą pracę urozmaicała także tablica interaktywna. Przedszkolaki podczas trwania tego projektu były bardzo zainteresowane i aktywne- chętnie korzystały z materiałów zebranych w „Centrum Badawczym”, obserwując z uwagą otaczającą ich przyrodę.

Patrycja Kowalczewska

Kiedy po zimowych dniach możemy w końcu ujrzeć pierwsze promienie słońca- każdy z nas z niecierpliwością czeka na powrót wiosny! Wiosną wszystko budzi się do życia, ale jest to także czas, który niesie ze sobą sporo pracy. W ramach projektu ROŚLINA- 06.03.2019.- postanowiliśmy wybrać się do kwiaciarni, aby „przynieść troszeczkę wiosny” do naszej sali. Dzieci miały okazję poznać specyfikę pracy w kwiaciarni. Z zachwytem podziwiały kwiaty i rośliny, próbowały je nazywać oraz dokonywały wyboru, które zabierzemy ze sobą. Tropiciele mogli poznać nowe miejsce oraz doskonalić umiejętność kulturalnego zachowania się w miejscu publicznym. Wyprawa ta sprawiła dzieciom dużo radości i zadowolenia, a nasza sala jest teraz jeszcze piękniejsza!
Patrycja Kowalczewska

1 marca br.- w naszej grupie „Wesołe Nutki” miało miejsce niezwykle ważne wydarzenie, jakim było „Pasowanie na Przedszkolaka”. Wszystkie dzieci dzielnie wyszły na scenę, i pomimo tremy, wystąpiły przed najbliższymi i obiecały uroczyście być dzielnymi przedszkolakami 🙂 Na koniec Pani Dyrektor dokonała oficjalnego pasowania specjalną dużą kredką i wręczyła każdemu dziecku dyplom. To był niezapomniany dzień!

Wychowawczynie

8 marca jest wyjątkowym dniem dla wszystkich kobiet, również tych małych chodzących do naszego przedszkola 🙂 Chłopcy z naszej grupy przygotowali dla swoich koleżanek niespodziankę- w postaci słodkich czekoladek oraz lizaków. Była to doskonała okazja do kształtowania umiejętności obdarowywania prezentami i dzielenia się z innymi. Chłopcy wręczyli także dziewczynkom specjalne medale oraz legitymacje uprawniające do bycia „Super dziewczyną”:)  Nie kryły one swojego zadowolenia oraz radości. Przez cały dzień wszystkim towarzyszył szczególnie podniosły i pogodny nastrój. Dziękujemy wszystkich chłopcom za pamięć!

Wychowawczynie

W miesiącu lutym „Tropiciele” przenieśli się w świat baśni i bajek. W ramach projektu dzieci słuchały i rozmawiały o treściach znanych i mniej znanych baśni oraz bajek. Dzieci dowiedziały się, jakie bajki oglądali ich dziadkowie oraz rodzicie. Dokonały porównania i określały, czym różnią się współczesne bajki od tych, które pamiętają ich bliscy z dzieciństwa. Ponadto przedszkolaki miały okazję wysłuchać opowiadania o „Kici Koci” oraz baśni „Królewna Śnieżka” w formie teatrzyku kukiełkowego. Odwiedził nas również miły ekspert. Była nim Pani Anita z Biblioteki Publicznej w Obornikach. Dzieci wysłuchały „Legendy o poznańskich koziołkach”.

Bajki i baśnie pomogły dostrzec naszym przedszkolakom dobre i złe wzorce postępowania. Dzięki temu mogły rozwijać umiejętność właściwej oceny zachowania- zarówno swojego, jak i innych.

Patrycja Kowalczewska

27.02.br.-  nadszedł długo oczekiwany dzień uroczystego „Pasowania na Przedszkolaka”. Była to pierwsza, ale jakże ważna, uroczystość w naszej grupie. Dzieci z uśmiechami na twarzy recytowały wiersze, prezentowały układy taneczne do muzyki dziecięcej i klasycznej oraz zaśpiewały piosenkę  w języku angielskim. Za piękny występ otrzymały gromkie brawa od rodziców. Pani Dyrektor przy pomocy „Czarodziejskiego ołówka” dokonała „Aktu pasowania” oraz wręczyła przedszkolakom, wspólnie z wychowawczyniami- pamiątkowe dyplomy. Na zakończenie uroczystości nie zabrakło również słodkiego poczęstunku.
Z całą pewnością był to dzień pełen pozytywnych i niezapomnianych emocji dla całej naszej społeczności przedszkolnej!
 Patrycja Kowalczewska

W czwartek 28 lutego br.- dzieci z grupy III zostały uroczyście pasowane i przyjęte do grona społeczności przedszkolnej. Dzieci bardzo ładnie zaprezentowały swoje umiejętności wokalne i taneczne w inscenizacji przygotowanej na tę okoliczność. Tego dnia Pani Dyrektor oficjalnie nadała również grupie nazwę – „Mali Odkrywcy”.

Joanna Mateja

Podczas „Tygodnia legend polskich”- „Wesołe Nutki” miały okazję poznać nasze narodowe podania. Dzieci wysłuchały legendy o Warsie i Sawie”- obejrzały teatrzyk kukiełkowy, a następnie same mogły odegrać scenki z legendy. Przedszkolaki pokolorowały wielkiego Smoka Wawelskiego, a kolejnego dnia cała grupa- z różnych materiałów plastycznych- wykonała Syrenkę Warszawską. Na koniec tego niezwykłego tygodnia odwiedziła nas Pani Anita z Biblioteki Publicznej w Obornikach i przybliżyła nam naszą regionalną „Legendę o poznańskich koziołkach”.

Magdalena Grzybowska

W lutym grupa Gumisie realizowała projekt KARNAWAŁ. Rozmawialiśmy o tradycjach karnawałowych, m.in. o balach, muzyce karnawałowej, przebraniach. Dzieci dowiedziały się, że karnawał pochodzi z Wenecji. Zobaczyły charakterystyczne elementy karnawału weneckiego a także inscenizowane korowody w Rio. Bawiliśmy się z balonami podczas zabawy ruchowych, integracyjnych i eksperymentów- przedszkolaki dowiedziały się, jak działa siła elektryczna i że poprzez elektryzowanie przedmioty przyciągają się do siebie.

Kolejnymi tematami, które omawialiśmy w tym miesiącu to: „Legendy” oraz „Bajkowy teatrzyk”. Gumisie poznały podania o Warsie i Sawie, Złotej Kaczce i  piernikach toruńskich. Miłą niespodzianką były odwiedziny Pani Anity- pracującej w obornickiej Bibliotece Publicznej, która przeczytała dzieciom „Legendę o Poznańskich Koziołkach”.  W ramach projektu „Bajkowy teatrzyk” wzbogaciliśmy naszą wiedzę o nowe pojęcia, takie jak: teatr, scena, widownia, kurtyna, rekwizyty, aktor, przedstawienie.

W minionym miesiącu Gumisie zaczęły także uczestniczyć w interesujących zajęciach dodatkowych: logorytmice, edukacji przez ruch, zajęciach korekcyjnych, rytmice.

Ostatnie dwa tygodnie lutego minęły nam na przygotowaniach do uroczystości „Pasowania na Przedszkolaka” dla nowych dzieci oraz Dnia Babci i Dziadka. Za nami próby do przedstawienia; ćwiczenie wierszyków i piosenek. Serdecznie dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie w pomoc organizacji tych wydarzeń! Przedszkolaki dzielnie zachowywały się podczas pasowania przez Panią Dyrektor. Bardzo mile wspominamy także spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka. Występ był bardzo udany i dzieci wystąpiły przepięknie 🙂

Małgorzata Leończuk

9 lutego na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pizzy. Grupa Tropiciele, dzięki uprzejmości właścicieli lokalnej „Pizzerii Zamkowej”,  obchodziła ten dzień 20.02.2019. W tym dniu dzieci zjawiły się w lokalu, poznały historię pizzy oraz dowiedziały się, z jakiego kraju ona pochodzi. Dzieci miały możliwość poznania restauracyjnej kuchni i znajdujących się w niej sprzętów. Przedszkolaki wspólnie z właścicielami restauracji wykonały pizzę. Każdy mógł dodać takie składniki jakie lubi. Najbardziej wyczekiwanym momentem było przyniesienie upieczonej pizzy. Wszystkie dzieci chętnie zjadły swoją porcję i nawet prosiły o dokładkę. Dzień minął nam w spokojnej i życzliwej atmosferze. Na zakończenie naszego pobytu dzieci przekazały na ręce właścicieli „Pizzerni Zamkowej” podziękowanie za tak wspaniały „Dzień Pizzy”. Również podróżowanie autobusem sprawiło Tropicielom dużo radości!

Patrycja Kowalczewska

Miesiąc styczeń 2019 był pierwszym miesiącem, w którym dzieci rozpoczęły przygodę z przedszkolem „Bajeczka”. Czas ten minął szybko i pracowicie. Dzieci wykazywały  ogromną chęć do zabawy, poznawania świata i zdobywania nowych doświadczeń. „Gospodarstwo”- to pierwszy projekt w naszej grupie. W ramach projektu poznaliśmy maszyny w gospodarstwie; proces powstawania cukru („Od buraka do lizaka”) i nazywaliśmy zwierzęta wiejskie. Zapoznaliśmy się z różnymi typami gospodarstw, m. in. ekologiczne i rybne. W celu poszerzenia wiedzy wybraliśmy się do pobliskiego sklepu zoologicznego, aby poznać niektóre zwierzęta. Dzieci nie kryły  ogromnej radości z wycieczki. Aktywna zabawa z kukurydzą pobudziła wyobraźnię przedszkolaków oraz ich kreatywność. Proste zabawy z wykorzystaniem ziaren czy wody z mąką- to szereg pomysłów na oderwanie malucha od telewizora i komputera. W celu urozmaicenia naszych zajęć, wykonywaliśmy zadania na tablicy interaktywnej.

Nie zapomnieliśmy również o Dniu Babci i Dziadka, z tej okazji przygotowywaliśmy dla nich kolorowe laurki 🙂

Przed naszymi przedszkolakami kolejne miesiące ciekawej pracy oraz nowych doświadczeń!

Patrycja Kowalczewska
15.02.2019 roku odbył się pierwszy Balik w naszej grupie. Wszyscy dołożyli wszelkich starań, aby ten dzień był radosny i kolorowy. Od samego rana na sali można było spotkać na przykład: Else, Bellę, Zaczarowaną oraz Batmana i Kowboja. Po śniadaniu dzieci pozowały w swoich przepięknych strojach w sesji fotograficznej. Następnie zaczęliśmy wspólną zabawę przy rytmicznej muzyce. Przedszkolaki świetnie się bawiły uczestnicząc w tańcach oraz zabawach integracyjnych. Muzyka porwała dzieci do pląsów w rytm utworów takich jak: „Baby shark”, „ Makarena”, „Kaczuchy”, „Jedzie pociąg” oraz „Boogie Woogie”. Zabawa karnawałowa przyniosła Tropicielom dużo radości i niezapomnianych wrażeń!

Patrycja Kowalczewska

W piątek, 15 lutego br.-  Mali Odkrywcy bawili się w przedszkolu na swoim pierwszym baliku. Wszyscy stawili się w pięknych przebraniach i w doskonałych nastrojach. Zabawa odbywała się przy dźwiękach skocznej muzyki. Nie zabrakło tańców z balonami, zabaw z chustą animacyjną oraz hollywoodzkiego akcentu- w postaci prezentacji strojów na „czerwonym dywanie”.

Joanna Mateja

15 lutego br.- w grupie „Wesołe Nutki” odbył się bal karnawałowy. Tego dnia wszystkie dzieci przybyły do przedszkola w przepięknych kolorowych strojach. Po śniadanku ruszył pociąg z uczestnikami baliku, zatrzymując się przy bajkowych stacjach, na których dzieci odtańczyły takie tańce jak: „Kaczuchy”, „Idzie krasnoludek”, „Tomcio Paluszek” i wiele innych. Do kolejnej zabawy była nam potrzebna tęczowa chusta animacyjna i baloniki. Falująca chusta wywołała dużo radości i pozytywnych emocji. Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, a uśmiech nie znikał z twarzy przedszkolaków, mimo chwilowego zmęczenia. Na koniec balu na dzieci czekało jeszcze jedno zadanie- żeby dostać się do smakowitych ciasteczek, musiały rozbić piniatę, co nie było wcale takie łatwe 🙂

Magdalena Grzybowska

W grupie Gumisie styczeń był miesiącem dużych zmian. Przenieśliśmy się do nowej, niebieskiej sali, która jest przestronna i mam nadzieję, że Gumisie czują już się w niej zadomowione. Miniony miesiąc był też czasem szczególnym dla sześciorga dzieci, które dołączyły do grupy. Przed każdym z Gumisiów było więc zadanie przyzwyczajenia się- i do nowego miejsca, do nowych pań, jak i koleżanek i kolegów. Dzieci przeszły ten etap nie bez płaczu, ale z całą pewnością  to już za nami:) W styczniu realizowaliśmy projekt ZIMA. Dzieci odpowiadały na pytania, z czym kojarzy im się „zima”; badaliśmy właściwości śniegu i lodu. Wykonywaliśmy prace plastyczne z bałwankiem w roli głównej a także pejzaż zimowy z użyciem białej farby. Dzieci dowiedziały się także, że szczególnie zimą należy  pomagać zwierzętom. Zobaczyły jakie przysmaki lubią ptaki, które zostają zimą w Polsce. Przygotowaliśmy wspólną pracę plastyczną- KARMNIK, do którego Gumisie pomalowały sylwetki ptaków. W naszym Centrum Badawczym zagościły zwierzątka żyjące na Biegunie Północnym, i które Gumisie chętnie używały do zabawy. Porównywaliśmy ze sobą płatki śniegu podczas zabawy badawczej z lupą w zabawie „Memo”. Rozmawialiśmy o sportach zimowych. Przedszkolaki zobaczyły na materiale filmowym, czym się różni łyżwiarstwo figurowe od łyżwiarstwa szybkiego. Czytaliśmy książeczki o tematyce zimowej, które zagościły na naszej półce. Dzieci szczególnie upodobały sobie opowieść o Małym Gruffalo, który szukał w lesie Ogromnej Złej Mychy 🙂 Z okazji Dnia Babci i Dziadka wykonaliśmy dla bliskich laurki- w związku z tym działaniem- Gumisie zamieniły się na chwilę w modeli i pozowały do zdjęć 😉

Ponadto dzieci uczyły się samodzielnego ubierania do wyjścia na spacer, a także doskonaliły umiejętność ustawiania się w parach. Za nami więc pierwsze wspólne spacery i zabawa na przedszkolnym placu zabaw. W naszej sali korzystamy z tablicy multimedialnej, jest ona niezwykle przydatna podczas realizowania różnych tematów, uatrakcyjniając zajęcia.

Małgorzata Leończuk