Z życia grup

Projekt „Człowiek” rozpoczęliśmy od „Tygodnia Bezpieczeństwa”, podczas którego spotkaliśmy się ze strażakami, policjantami, Panią ze Straży Miejskiej oraz staliśmy się pacjentami przedszkolnego „Szpitala dziecięcego”. Przeżyć było co nie miara! Dowiedzieliśmy się o tym, jak bezpiecznie poruszać się po ulicy, jak zadbać o swoje zdrowie, a nawet profesjonalnie ugasić pożar wężem strażackim. Poznaliśmy także ludzkie zmysły i rozmawialiśmy o mamie i tacie. Przygotowaliśmy dla najbliższych zaproszenia i prezenty oraz przedstawienie na „Dzień Rodziny”.

Joanna Mateja

Mali Odkrywcy „Dzień Mamy i Taty” obchodzili podczas „Pikniku Rodzinnego” w Marszewcu. Dzieci wyraziły swoje uczucia do rodziców wierszem i piosenką. Była również okazja do przejażdżki kucykiem, holką, zabawy na trampolinie oraz kontaktu ze zwierzątkami. Pogoda dopisała, a kiełbaski z grilla smakowały wybornie 🙂

Joanna Mateja

W marcu realizowaliśmy projekt „Wiosenne przebudzenie”. W naszej sali zrobiło się zielono i kwitnąco. Dzięki zaangażowaniu Rodziców przygotowaliśmy ogródek, o który Gumisie troszczą się codziennie i obserwują wzrost roślin.

21 marca odbyło się przedstawienie z okazji Pierwszego Dnia Wiosny, które przygotowały dla przedszkolaków panie nauczycielki. Dzieci z każdej z grup zaśpiewały także wiosenną piosenkę, a po drugim śniadaniu wyruszyliśmy na spacer w kolorowym korowodzie.

W minionym miesiącu odbyły się także aż dwa koncerty „Muzolaków”. Szczególnie podobał się nam ten, w którym zaprezentowano dzieciom tradycje wielkopostne i wielkanocne z Krajny- polskiej krainy historycznej znajdującej się na obszarze położonym między Wielkopolską i Kaszubami.  Dzieci miały okazję zobaczyć w jaki sposób przygotowuje się palemkę wielkanocną, poznały zwyczaj robienia gniazda ze słomy dla Zająca, w którym zostawia się dla niego przysmaki.

W marcu dzieci nauczyły się piosenek o boćku i wiośnie. Ćwiczyły także sprawność swoich rączek- wykonały pracę plastyczną o bocianie z użyciem bibuły, malowały farbami krokusy i żabki. Korzystały również ze słonecznej pogody i często bawiły się na przedszkolnym placu zabaw. Gumisie coraz lepiej radzą sobie z samodzielnym ubieraniem się 🙂

Małgorzata Leończuk

W marcu realizowaliśmy projekt „Wiosenne przebudzenie”. Mali Odkrywcy obserwowali podczas spacerów, jak zmienia się przyroda wraz z nadejściem wiosny. Przyjrzeliśmy się bliżej budowie i wyglądowi roślin, a także obserwowaliśmy ich wzrost. Odwiedziliśmy kwiaciarnię, sadziliśmy cebulę, sialiśmy fasolę i rzeżuchę. Prowadziliśmy doświadczenie, jak rosną rośliny bez światła i wody. Odwiedził nas również ekspert w osobie pani dr Aleksandry Czerwińskiej – Nowak, która jest redaktorem naczelnym miesięcznika „Szklarnie, tunele, osłony” oraz „Warzywa”. Przedstawiła nam ona ciekawą prezentację o roślinach i przyniosła nasiona rozmaitych warzyw.

Ponadto w marcu przyjrzeliśmy się ptakom powracającym z ciepłych krajów do Polski, poznaliśmy ich odgłosy. Przywitaliśmy Wiosnę barwnym korowodem i śpiewaliśmy jej radosną piosenkę. Poznaliśmy także różne zjawiska pogodowe, które marzec lubi mieszać w swoim garnku i stworzyliśmy kalendarz pogody.

Joanna Mateja

Miesiąc marzec był w grupie Wesołych Nutek bardzo pracowity, realizowaliśmy projekt „Wiosenne przebudzenie”. W pierwszym tygodniu zastanawialiśmy się, dlaczego mówimy: „W marcu jak w garncu”. Natomiast w kolejnym doświadczaliśmy, czym różni się cebula z naszej kuchni od cebulki kwiatowej oraz jak rośnie fasola. Odwiedziła nas  także ekspertka dr Aleksandra Czerwińska – Nowak, redaktor naczelna miesięcznika branżowego „Szklarnie, tunele, osłony” i redaktor miesięcznika „Warzywa” krakowskiego Wydawnictwa Plantpress. W ciekawy sposób opowiedziała nam ona o różnych roślinach. Ponadto wybraliśmy się do sklepu ogrodniczego zobaczyć, jakie kwiaty pojawiły się tam wiosną . Udało się nam również sprawdzić na 2-metrowej chuście animacyjnej, czy zmieścilibyśmy się w gnieździe bociana.

Magdalena Grzybowska

Tropiciele w marcu poszerzali swoją wiedzę na temat roślin i ich pielęgnacji. Przedszkolaki stworzyły, z pomocą swoich rodziców, niezwykłe „Centrum Badawcze”, w którym można było przeczytać książkę albo obejrzeć atlas o roślinach, przyjrzeć się nasionom oraz cebulom różnych kwiatów. Dzieci mogły podziwiać również odmiany różnych wiosenny kwiatków, dzięki temu w naszej sali roznosił się piękny zapach! Nie zabrakło także wspólnych wiosennych porządków w przedszkolnym ogrodzie- wspólnie posadziliśmy piękną różę, która mamy nadzieję pięknie zakwitnie. Przez cały miesiąc utrwalaliśmy budowę roślin oraz ich odmiany. Założyliśmy hodowlę fasoli, posadziliśmy również cebulki, z których wyrósł szczypiorek. Odwiedziliśmy kwiaciarnię i kupiliśmy kwiatki, aby wspólnie jeszcze bardziej upiększyć naszą salę. Podczas trwania projektu nie zabrakło licznych zabaw dydaktycznych oraz logopedycznych m.in. stworzyliśmy wiosenną łąkę, która powstała poprzez rozdmuchiwanie farb słomkami. Ponadto przedszkolaki brały udział w „słodkim eksperymencie” z cukierkami. Naszą pracę urozmaicała także tablica interaktywna. Przedszkolaki podczas trwania tego projektu były bardzo zainteresowane i aktywne- chętnie korzystały z materiałów zebranych w „Centrum Badawczym”, obserwując z uwagą otaczającą ich przyrodę.

Patrycja Kowalczewska

Kiedy po zimowych dniach możemy w końcu ujrzeć pierwsze promienie słońca- każdy z nas z niecierpliwością czeka na powrót wiosny! Wiosną wszystko budzi się do życia, ale jest to także czas, który niesie ze sobą sporo pracy. W ramach projektu ROŚLINA- 06.03.2019.- postanowiliśmy wybrać się do kwiaciarni, aby „przynieść troszeczkę wiosny” do naszej sali. Dzieci miały okazję poznać specyfikę pracy w kwiaciarni. Z zachwytem podziwiały kwiaty i rośliny, próbowały je nazywać oraz dokonywały wyboru, które zabierzemy ze sobą. Tropiciele mogli poznać nowe miejsce oraz doskonalić umiejętność kulturalnego zachowania się w miejscu publicznym. Wyprawa ta sprawiła dzieciom dużo radości i zadowolenia, a nasza sala jest teraz jeszcze piękniejsza!
Patrycja Kowalczewska

1 marca br.- w naszej grupie „Wesołe Nutki” miało miejsce niezwykle ważne wydarzenie, jakim było „Pasowanie na Przedszkolaka”. Wszystkie dzieci dzielnie wyszły na scenę, i pomimo tremy, wystąpiły przed najbliższymi i obiecały uroczyście być dzielnymi przedszkolakami 🙂 Na koniec Pani Dyrektor dokonała oficjalnego pasowania specjalną dużą kredką i wręczyła każdemu dziecku dyplom. To był niezapomniany dzień!

Wychowawczynie

8 marca jest wyjątkowym dniem dla wszystkich kobiet, również tych małych chodzących do naszego przedszkola 🙂 Chłopcy z naszej grupy przygotowali dla swoich koleżanek niespodziankę- w postaci słodkich czekoladek oraz lizaków. Była to doskonała okazja do kształtowania umiejętności obdarowywania prezentami i dzielenia się z innymi. Chłopcy wręczyli także dziewczynkom specjalne medale oraz legitymacje uprawniające do bycia „Super dziewczyną”:)  Nie kryły one swojego zadowolenia oraz radości. Przez cały dzień wszystkim towarzyszył szczególnie podniosły i pogodny nastrój. Dziękujemy wszystkich chłopcom za pamięć!

Wychowawczynie

W miesiącu lutym „Tropiciele” przenieśli się w świat baśni i bajek. W ramach projektu dzieci słuchały i rozmawiały o treściach znanych i mniej znanych baśni oraz bajek. Dzieci dowiedziały się, jakie bajki oglądali ich dziadkowie oraz rodzicie. Dokonały porównania i określały, czym różnią się współczesne bajki od tych, które pamiętają ich bliscy z dzieciństwa. Ponadto przedszkolaki miały okazję wysłuchać opowiadania o „Kici Koci” oraz baśni „Królewna Śnieżka” w formie teatrzyku kukiełkowego. Odwiedził nas również miły ekspert. Była nim Pani Anita z Biblioteki Publicznej w Obornikach. Dzieci wysłuchały „Legendy o poznańskich koziołkach”.

Bajki i baśnie pomogły dostrzec naszym przedszkolakom dobre i złe wzorce postępowania. Dzięki temu mogły rozwijać umiejętność właściwej oceny zachowania- zarówno swojego, jak i innych.

Patrycja Kowalczewska

27.02.br.-  nadszedł długo oczekiwany dzień uroczystego „Pasowania na Przedszkolaka”. Była to pierwsza, ale jakże ważna, uroczystość w naszej grupie. Dzieci z uśmiechami na twarzy recytowały wiersze, prezentowały układy taneczne do muzyki dziecięcej i klasycznej oraz zaśpiewały piosenkę  w języku angielskim. Za piękny występ otrzymały gromkie brawa od rodziców. Pani Dyrektor przy pomocy „Czarodziejskiego ołówka” dokonała „Aktu pasowania” oraz wręczyła przedszkolakom, wspólnie z wychowawczyniami- pamiątkowe dyplomy. Na zakończenie uroczystości nie zabrakło również słodkiego poczęstunku.
Z całą pewnością był to dzień pełen pozytywnych i niezapomnianych emocji dla całej naszej społeczności przedszkolnej!
 Patrycja Kowalczewska

W czwartek 28 lutego br.- dzieci z grupy III zostały uroczyście pasowane i przyjęte do grona społeczności przedszkolnej. Dzieci bardzo ładnie zaprezentowały swoje umiejętności wokalne i taneczne w inscenizacji przygotowanej na tę okoliczność. Tego dnia Pani Dyrektor oficjalnie nadała również grupie nazwę – „Mali Odkrywcy”.

Joanna Mateja

Podczas „Tygodnia legend polskich”- „Wesołe Nutki” miały okazję poznać nasze narodowe podania. Dzieci wysłuchały legendy o Warsie i Sawie”- obejrzały teatrzyk kukiełkowy, a następnie same mogły odegrać scenki z legendy. Przedszkolaki pokolorowały wielkiego Smoka Wawelskiego, a kolejnego dnia cała grupa- z różnych materiałów plastycznych- wykonała Syrenkę Warszawską. Na koniec tego niezwykłego tygodnia odwiedziła nas Pani Anita z Biblioteki Publicznej w Obornikach i przybliżyła nam naszą regionalną „Legendę o poznańskich koziołkach”.

Magdalena Grzybowska

W lutym grupa Gumisie realizowała projekt KARNAWAŁ. Rozmawialiśmy o tradycjach karnawałowych, m.in. o balach, muzyce karnawałowej, przebraniach. Dzieci dowiedziały się, że karnawał pochodzi z Wenecji. Zobaczyły charakterystyczne elementy karnawału weneckiego a także inscenizowane korowody w Rio. Bawiliśmy się z balonami podczas zabawy ruchowych, integracyjnych i eksperymentów- przedszkolaki dowiedziały się, jak działa siła elektryczna i że poprzez elektryzowanie przedmioty przyciągają się do siebie.

Kolejnymi tematami, które omawialiśmy w tym miesiącu to: „Legendy” oraz „Bajkowy teatrzyk”. Gumisie poznały podania o Warsie i Sawie, Złotej Kaczce i  piernikach toruńskich. Miłą niespodzianką były odwiedziny Pani Anity- pracującej w obornickiej Bibliotece Publicznej, która przeczytała dzieciom „Legendę o Poznańskich Koziołkach”.  W ramach projektu „Bajkowy teatrzyk” wzbogaciliśmy naszą wiedzę o nowe pojęcia, takie jak: teatr, scena, widownia, kurtyna, rekwizyty, aktor, przedstawienie.

W minionym miesiącu Gumisie zaczęły także uczestniczyć w interesujących zajęciach dodatkowych: logorytmice, edukacji przez ruch, zajęciach korekcyjnych, rytmice.

Ostatnie dwa tygodnie lutego minęły nam na przygotowaniach do uroczystości „Pasowania na Przedszkolaka” dla nowych dzieci oraz Dnia Babci i Dziadka. Za nami próby do przedstawienia; ćwiczenie wierszyków i piosenek. Serdecznie dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie w pomoc organizacji tych wydarzeń! Przedszkolaki dzielnie zachowywały się podczas pasowania przez Panią Dyrektor. Bardzo mile wspominamy także spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka. Występ był bardzo udany i dzieci wystąpiły przepięknie 🙂

Małgorzata Leończuk

9 lutego na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pizzy. Grupa Tropiciele, dzięki uprzejmości właścicieli lokalnej „Pizzerii Zamkowej”,  obchodziła ten dzień 20.02.2019. W tym dniu dzieci zjawiły się w lokalu, poznały historię pizzy oraz dowiedziały się, z jakiego kraju ona pochodzi. Dzieci miały możliwość poznania restauracyjnej kuchni i znajdujących się w niej sprzętów. Przedszkolaki wspólnie z właścicielami restauracji wykonały pizzę. Każdy mógł dodać takie składniki jakie lubi. Najbardziej wyczekiwanym momentem było przyniesienie upieczonej pizzy. Wszystkie dzieci chętnie zjadły swoją porcję i nawet prosiły o dokładkę. Dzień minął nam w spokojnej i życzliwej atmosferze. Na zakończenie naszego pobytu dzieci przekazały na ręce właścicieli „Pizzerni Zamkowej” podziękowanie za tak wspaniały „Dzień Pizzy”. Również podróżowanie autobusem sprawiło Tropicielom dużo radości!

Patrycja Kowalczewska

Miesiąc styczeń 2019 był pierwszym miesiącem, w którym dzieci rozpoczęły przygodę z przedszkolem „Bajeczka”. Czas ten minął szybko i pracowicie. Dzieci wykazywały  ogromną chęć do zabawy, poznawania świata i zdobywania nowych doświadczeń. „Gospodarstwo”- to pierwszy projekt w naszej grupie. W ramach projektu poznaliśmy maszyny w gospodarstwie; proces powstawania cukru („Od buraka do lizaka”) i nazywaliśmy zwierzęta wiejskie. Zapoznaliśmy się z różnymi typami gospodarstw, m. in. ekologiczne i rybne. W celu poszerzenia wiedzy wybraliśmy się do pobliskiego sklepu zoologicznego, aby poznać niektóre zwierzęta. Dzieci nie kryły  ogromnej radości z wycieczki. Aktywna zabawa z kukurydzą pobudziła wyobraźnię przedszkolaków oraz ich kreatywność. Proste zabawy z wykorzystaniem ziaren czy wody z mąką- to szereg pomysłów na oderwanie malucha od telewizora i komputera. W celu urozmaicenia naszych zajęć, wykonywaliśmy zadania na tablicy interaktywnej.

Nie zapomnieliśmy również o Dniu Babci i Dziadka, z tej okazji przygotowywaliśmy dla nich kolorowe laurki 🙂

Przed naszymi przedszkolakami kolejne miesiące ciekawej pracy oraz nowych doświadczeń!

Patrycja Kowalczewska
15.02.2019 roku odbył się pierwszy Balik w naszej grupie. Wszyscy dołożyli wszelkich starań, aby ten dzień był radosny i kolorowy. Od samego rana na sali można było spotkać na przykład: Else, Bellę, Zaczarowaną oraz Batmana i Kowboja. Po śniadaniu dzieci pozowały w swoich przepięknych strojach w sesji fotograficznej. Następnie zaczęliśmy wspólną zabawę przy rytmicznej muzyce. Przedszkolaki świetnie się bawiły uczestnicząc w tańcach oraz zabawach integracyjnych. Muzyka porwała dzieci do pląsów w rytm utworów takich jak: „Baby shark”, „ Makarena”, „Kaczuchy”, „Jedzie pociąg” oraz „Boogie Woogie”. Zabawa karnawałowa przyniosła Tropicielom dużo radości i niezapomnianych wrażeń!

Patrycja Kowalczewska

W piątek, 15 lutego br.-  Mali Odkrywcy bawili się w przedszkolu na swoim pierwszym baliku. Wszyscy stawili się w pięknych przebraniach i w doskonałych nastrojach. Zabawa odbywała się przy dźwiękach skocznej muzyki. Nie zabrakło tańców z balonami, zabaw z chustą animacyjną oraz hollywoodzkiego akcentu- w postaci prezentacji strojów na „czerwonym dywanie”.

Joanna Mateja

15 lutego br.- w grupie „Wesołe Nutki” odbył się bal karnawałowy. Tego dnia wszystkie dzieci przybyły do przedszkola w przepięknych kolorowych strojach. Po śniadanku ruszył pociąg z uczestnikami baliku, zatrzymując się przy bajkowych stacjach, na których dzieci odtańczyły takie tańce jak: „Kaczuchy”, „Idzie krasnoludek”, „Tomcio Paluszek” i wiele innych. Do kolejnej zabawy była nam potrzebna tęczowa chusta animacyjna i baloniki. Falująca chusta wywołała dużo radości i pozytywnych emocji. Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, a uśmiech nie znikał z twarzy przedszkolaków, mimo chwilowego zmęczenia. Na koniec balu na dzieci czekało jeszcze jedno zadanie- żeby dostać się do smakowitych ciasteczek, musiały rozbić piniatę, co nie było wcale takie łatwe 🙂

Magdalena Grzybowska

W grupie Gumisie styczeń był miesiącem dużych zmian. Przenieśliśmy się do nowej, niebieskiej sali, która jest przestronna i mam nadzieję, że Gumisie czują już się w niej zadomowione. Miniony miesiąc był też czasem szczególnym dla sześciorga dzieci, które dołączyły do grupy. Przed każdym z Gumisiów było więc zadanie przyzwyczajenia się- i do nowego miejsca, do nowych pań, jak i koleżanek i kolegów. Dzieci przeszły ten etap nie bez płaczu, ale z całą pewnością  to już za nami:) W styczniu realizowaliśmy projekt ZIMA. Dzieci odpowiadały na pytania, z czym kojarzy im się „zima”; badaliśmy właściwości śniegu i lodu. Wykonywaliśmy prace plastyczne z bałwankiem w roli głównej a także pejzaż zimowy z użyciem białej farby. Dzieci dowiedziały się także, że szczególnie zimą należy  pomagać zwierzętom. Zobaczyły jakie przysmaki lubią ptaki, które zostają zimą w Polsce. Przygotowaliśmy wspólną pracę plastyczną- KARMNIK, do którego Gumisie pomalowały sylwetki ptaków. W naszym Centrum Badawczym zagościły zwierzątka żyjące na Biegunie Północnym, i które Gumisie chętnie używały do zabawy. Porównywaliśmy ze sobą płatki śniegu podczas zabawy badawczej z lupą w zabawie „Memo”. Rozmawialiśmy o sportach zimowych. Przedszkolaki zobaczyły na materiale filmowym, czym się różni łyżwiarstwo figurowe od łyżwiarstwa szybkiego. Czytaliśmy książeczki o tematyce zimowej, które zagościły na naszej półce. Dzieci szczególnie upodobały sobie opowieść o Małym Gruffalo, który szukał w lesie Ogromnej Złej Mychy 🙂 Z okazji Dnia Babci i Dziadka wykonaliśmy dla bliskich laurki- w związku z tym działaniem- Gumisie zamieniły się na chwilę w modeli i pozowały do zdjęć 😉

Ponadto dzieci uczyły się samodzielnego ubierania do wyjścia na spacer, a także doskonaliły umiejętność ustawiania się w parach. Za nami więc pierwsze wspólne spacery i zabawa na przedszkolnym placu zabaw. W naszej sali korzystamy z tablicy multimedialnej, jest ona niezwykle przydatna podczas realizowania różnych tematów, uatrakcyjniając zajęcia.

Małgorzata Leończuk